صفحه اصلی

منو اصلی
آنچه یک دانشجو خوابگاهی باید یداند

 اداره مشاوره و راهنمايي دانشجويان دانشکده علوم پزشكي دزفول

 

 

                              

 

 

 

 

ويژه دانشجويان ورودي جديد90

 

بهمن ماه 1390


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

کوله ای برای دانشگاه نوردی  ویژه دانشجویان ورودی بهمن ماه 1390

اداره مشاوره و راهنمايي دانشجويان دانشکده  علوم پزشكي

حوزه معاونت فرهنگی- دانشجویی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول

آدرس:  دزفول خیایان بلوار آزادگان طبقه اول- اداره مشاوره و راهنمايي دانشجويان،

 تلفن:    6269730

 


 


فهرست

   عنوان                                                                                                                                  

 

 

مشاور ما در دانشگاه كيست؟

آشنايي با اداره مشاوره                                                                                              

آشنايي با استاد مشاور                                                                                                

                

دانشجوي موفق كيست؟                    

اگه بخوام دانشجوی موفقی باشم باید چه کار کنم؟                                                   

دانشجويي با توانايي مديريت زمان                                                                            

دانشجويي با توانايي مديريت استرس                                                                        

دانشجويي با توانايي برنامه ريزي مناسب                                                                   

دانشجويي با توانايي مهارت مطالعه                                                                          

 

وقتي موفق نمي شويم؟

وقتي دلم تنگ مي شود!                                                                                          

وقتي ولخرجي مي كنم!                                                                                          

وقتي خجالت مي كشم!                                                                                          

وقتي حالم گرفته!                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                 

 

 


فهرست

   عنوان                                                                                                                             

 

زندگي خوابگاهي

ارتباط متقابل                                                                                                              

زندگي گروهي                                                                                                         

خطرها !!                                                                                                                   

 

 


مشاور ما در دانشگاه کیست؟

 

حضرت محمد (ص) : هیچ کمک و پشتیبانی بهتر از مشورت نیست. 

آشنایی با اداره مشاوره دانشجویان

 

 

مقدمه

بيماريهاي رواني از بدو پيدايش بشر وجود داشته و هيچ فردي، از هيچ طبقه اقتصادي ـ اجتماعي خاصي، در مقابل آنها مصونيت نداشته و خطري است که بشر را مرتباً تهديد مي‌کند. خوشبختانه نهضت بهداشت رواني در نيم قرن اخير، افکار غلط و خرافات در مورد اين بيماران را کنار گذاشته و نشان داده که اوّلاً بيماريهاي رواني، قابل پيشگيري بوده و ثانياً در صورتيكه مانند ساير بيماريها به موقع تشخيص داده و تحت درمان قرار گيرند به همان نسبت از مزمن شدن و عوارض آنها کاسته خواهد شد. در حقيقت بهداشت روان را مي‌توان يکي از قديمي­ترين موضوعات به شمار آورد. بطوريکه  بقراط در حدود 400 سال قبل از ميلاد عقيده داشته که بيماری رواني را مانند بيماري جسمي بايد درمان کرد. تقريباً از سال 1930 يعني بعد از تشکيل اوّلين کنگره بين المللي بهداشت روان بود که اين رشته بصورت جزئي از علوم پزشکي درآمد و سازمانهاي روانپزشکي و مراکز پيشگيري در کشورهاي مترقي يکي بعد از ديگري فعاليت خود را شروع کردند.

 از آنجا که انسان به عنوان اشرف مخلوقات پیچیده­ترین آفریده الهی است و به عنوان یک موجود مختار و مسئول، رفتارش متاثر از عوامل و شرایط متعددی می­باشد.تامین بهداشت روانی و فراهم سازی مقدمات رشد و تحول و تکامل شناختی، عاطفی و رفتاری این مخلوق در چارچوب ضوابطی که دین مبین اسلام به منظور تربیت انسان ارائه نموده است، وظیفه­ای می­باشد که نیازمند تلاش، برنامه ریزی، هدایت، حسن اجرا، ارزیابی و نظارت مداوم است. در این راستا با شناخت صحیح از اصول تحول سالم و عوامل بازدارنده­ی آن می­توان اقدام به پیشگیری نموده و در مواردی که مشکل رفتاری بروز کرده است با استفاده از روش­های علمی و آگاهی از خصوصیات تربیتی روان شناختی افراد به درمان مساله اقدام نمود. لذا از آنجا که يكي‌ از نيازهاي‌ اوليه‌ آدمي‌ نياز به‌ امنيت‌ و آرامش‌ جسماني‌ و رواني‌ است، وجود امنيت‌ خاطر، اولين‌ گام‌ براي‌ موفقيت‌ و پيشرفت‌هاي‌ بعدي‌ او است. امروزه‌ دستيابي‌ به‌ امنيت‌ رواني‌ با وجود استرس‌هاي‌ مختلف‌ به‌ آساني‌ ميسر نيست. وجود مسائل‌ و مشكلات‌ عاطفي‌ و اقتصادي‌ در خانواده‌، محيط‌ كار، محيط‌ تحصيل‌ و مواجه‌ شدن‌ با تصميمات‌ و انتخاب‌هاي‌ مهم‌ و اساسي‌ در زندگي‌ نظير انتخاب‌ همسر، رشته‌ تحصيلي، شغل‌ و نيز اشتغالات‌ ذهني‌ و رواني، متضاد و متعارض‌ با والدين‌ و اساتيد و عدم‌ انطباق‌ استعدادهاي‌ فرد با رشته‌ تحصيلي، كار و ده‌ها مشكل‌ ديگر همگي‌ شواهد روشني‌ بر ضرورت‌ استفاده‌ از خدمات‌ مشاوره‌اي‌ مي‌باشد.

 

تعریف

     واژه بهداشت (Health) و سلامتی همیشه انسان را در طول تاریخ به خود مشغول کرده است. تدوین برنامه‌های تربیتی بهداشتی برای حفظ سلامتی و مطالعه، جلوگیری و درمان بیماریها نمونه‌ای از این اقدامات بشری است. بهداشت در یک تقسیم کلی به دو نوع "بهداشت جسمی" و "بهداشت روانی" تقسیم می‌شود. ولی آنها همپوشی‌های زیادی  با هم دارند یعنی بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند.

     بهداشت روان، علمي است براي بهتر زيستن و رفاه اجتماعي که تمام زواياي زندگي از اوّلين لحظات حيات جنيني تا مرگ اعم از زندگي داخل رحمي، نوزادي، کودکي تا نوجواني، بزرگسالي و پيري را در بر مي‌گيرد. بهداشت روان، دانش و هنري است که به افراد کمک مي‌کند تا با ايجاد روشهايي صحيح از لحاظ رواني و عاطفي بتوانند با محيط خود سازگاري نموده و راه حل­هاي مطلوب تري را براي حل مشکلاتشان انتخاب نمايند.

     بهداشت روانی از آن جهت که رابطه مستقیمی با عملکرد فردیاجتماعی و آسیب‌های روانی اجتماعی دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است و این اهمیت باعث تدوین و اجرای برنامه‌های متعدد بهداشت روانی در سه بعد پیشگیری، درمان و توانبخشی می‌شود. این سه بعد در برگیرنده تمام اهداف و فعالیت‌های بهداشت روانی است. سازمان بهداشت جهانی، بهداشت روانی را اینگونه تعریف می‌کند: "بهداشت روانی در درون مفهوم کلی بهداشت قرار دارد و بهداشت یعنی توانایی کامل برای ایفای نقش‌های روانی و جسمی، بهداشت به معنای نبود بیماری یا عقب ماندگی نیست."

در یک دید کلی باید گفت «بهداشت روانی؛ یعنی داشتن احساس آرامش و امنیت درون و به دور بودن از اضطراب، افسردگی و تعارض­های مزمن روانی. از منظر دیگر، بهداشت روانی یعنی بهره مندی از سلامت ذهن و اندیشه و تفکر. درصد قابل توجهی از بیماریهای جسمانی، ریشه روان شناختی دارند و بهره مندی از بهداشت روان می­تواند بر سلامت جسم اثر مثبتی داشته باشد. از آن سو، سلامت جسم نیز بستر مناسبی برای رسیدن به احساس امنیت درون و سلامت ذهن و روان است».

 

اهميت بهداشت روان

پيشرفت صنعت و تکنولوژي، قدرت و ثروت را افزايش داده ولي امکان زندگي با آرامش و صلح و اطمينان را از انسان سلب کرده و در حقيقت "کيفيت فداي کميت" شده و اعتدال و تناسب کنار رفته و بيماريهاي عصبي ـ رواني و روان تني، جانشين آن شده است. بطوريکه آمار نيز حکايت از افزايش شيوع بيماريهاي رواني دارد و علل مختلفي را براي اين افزايش شيوع بر شمرده اند.

 

 

نقش مذهب در بهداشت روان

     در سالهاي اخير مطالعات متعددي در رابطه با مذهب و اهميّت آن در تامين بهداشت رواني در جاي جاي دنيا صورت گرفته است. طي مطالعه­اي كه در منطقه كاروليناي شمالي آمريكا در مورد رابطة       تعلّق هاي مذهبي با افسردگي اساسي در گروه­هاي مختلف مذهبي انجام شده، مشخص گرديده است كه در گروهي از مسيحيان به نام پنتاكستالها كه ظاهراً رفتارهاي انزواگرايانه اجتماعي دارند شيوع افسردگي اساسي بيشتر از ديگر گروه­هاي جامعه است. طي مطالعه ديگري در زنان مسنّ مبتلا به شكستگي لگن مشخص گرديد كه شيوع و شدت افسردگي و عوارض رواني ناشي از شكستگي لگن در زناني كه داراي اعتقادات مذهبي هستند به مراتب كمتر بوده و وضعيت حركتي بهتري در اين زنان مشاهده مي­شود. ضمناً در مطالعات غربالگري علايم افسردگي در دانش آموزان دبيرستاني شهرهاي مختلف كشور نيز در افراد با درجة بالاي عقايد مذهبي و مقيّد به انجام فرايض ديني، ميزان افسردگي به صورت معني­داري كمتر بوده كه همگي اين مطالعات و بسياري از پژوهش­هاي ديگر، حاكي از تاثير مثبت و آرامبخش ايمان مذهبي متعادل همراه با نگرش مثبت اجتماعي در تامين سلامت رواني و به همراه آن كاهش افسردگي، مي­باشد.

یکی از مهم­ترین مسائل دین اسلام نیز توجه به بهداشت و سلامت جسم و روان است. واژه «دین» در لغت؛ یعنی کیش، آیین، طریقت و شریعت و در اصطلاح «به مجموعه­ای از بایدها و نبایدها و باورهای منطقی و عقلانی گفته می­شود که بر اساس ویژگی­ها و نیازهای فطری بشر استوارند و همین مسئله، خود به عنوان اصلی­ترین عامل تأمین بهداشت روانی و احساس خودارزشمندی است». خداوند کریم با تأکید بسیار در آیات نورانی وحی، تنها راه رستگاری و سعادت انسان را در «تزکیه» و پالایش روح و روان او می­داند، مثلاً آنجا که میفرماید: «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکّیها؛ همانا هر که نفس خود را تزکیه کرد، رستگار شد». در حقیقت، پالایش روح که قرآن کریم از آن به «تزکیه» تعبیر می­فرماید، همان چیزی است که امروزه از آن به سلامت روان یاد می­کنند. متوجه ساختن انسان به مقوله ایمان به خداوند و توحید و بندگی او، نخستین و اساسی­ترین آموزه پیامبران الهی و معصومان علیهم السلام بوده است. اصلی­ترین رکن دین؛ یعنی ایمان به خدای یکتا سبب می­شود انسان از نگرانی و تشویش خاطر در امان بماند. همچنین او را به پایداری در برابر رویدادهای ناگوار زندگی رهنمون می­شود، به گونه­ای که دیگر هیچ حادثه­ای نمی­تواند در آدمی تزلزلی به وجود آورد. بر اساس بینش اسلامی، هر انسانی از هنگام تولد، با فطرت الهی؛ یعنی با بهداشت روانی، قدم به عرصه زندگی می­گذارد و اصلی­ترین هدف دین نیز حفظ یا تأمین این بهداشت روانی است که از آغاز با بشر همراه بوده است.

 

 

 

تاریخ نگار معروف، توینبی می نویسد:

بحرانی که اروپاییان در قرن حاضر به آن دچار شده اند، اساساً به فقر معنوی آنان بازمی­گردد. تنها راه درمان این فروپاشیدگی اخلاقی که غرب از آن رنج می­برد، بازگشت به دین است. اصولاً ایمان، تأثیر بسزایی در نفس انسان دارد؛ زیرا اعتماد به نفس و قدرت او را بر صبر و تحمل سختی­های زندگی افزایش می­دهد و احساس امنیت و آرامش را در نفس او مستقر می­سازد و در درونش آسودگی خاطر پدید می آورد. بدین سان، انسان غرق در احساس خوشبختی می­شود.

شاید بتوان گفت توانایی مذهب، در کاستن غم­های وجودی و پیوند دادن انسان با نیروهای قدرتمند معنوی، بزرگترین موهبت مذهب به انسانهاست و برای فرد دین باور، این هدیه عبارت است از احساس امید و آرامش، ولی در سطحی گسترده­تر و فراگیر.

پس نشاط و آرامش از آنِ کسی است که به امنیت و اطمینان نفس می­رسد و این امر زمانی به وجود خواهد آمد که انسان به خداوند خویش، وابستگی و دلبستگی راستین پیدا کرده باشد و ذکر او سراسرِ اندیشه، عاطفه و رفتارش را فراگرفته باشد. از نظر قرآن، تنها در پرتو یاد خداست که انسان به آرامش می­رسد. همان گونه که می­فرماید: «أَلا بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛ همانا با یاد خداوند، دلها آرامش          می یابد». مقام خداوند، مقام امن است و هر که با یاد خداوند، با این مقام ارتباط برقرار سازد، از امنیّت و آرامش برخوردار خواهد شد.

 

عوامل موثر بربهداشت روانی

بهداشت روانی افراد متاثر از عوامل متعددی است، اگر چه این عوامل به صورت جداگانه مورد مطالعه قرار می‌گیرند ولی در واقع این موضوع چند وجهی متاثر از یکدیگر است. بدین معنی که افراد به علت شرایط محیطی یا عوامل فردی تعادل و آرامش روحی شان دچار تغییراتی می‌شود و هر چه شدت این عوامل زیادتر باشد، تاثیر و تهدیدش بیشتر خواهد بود. عواملی همچون : "عدم برآورده شدن نیازهای اولیه، ناکامی، استرس، یادگیری، مسائل اجتماعی و رسانه­های جمعی و... از عمده­ترین تاثیرگذاران بر بهداشت روانی هستند.

 

چشم انداز بحث

موضوع بهداشت روانی و تامین آن برای مردم، سازمانها و دولتها بسیار مهم است، چرا که با کارایی فردی و اجتماعی افراد و در کنار آن با پیشرفت‌های علمی، صنعتی و ... جامعه گره خورده است. امروزه اکثر کشورها منابع زیادی را برای بهبود بهداشت روانی جامعه صرف می‌کنند و در کنار آن با تدوین برنامه‌های جامع از سازمان‌ها و منابع محلی اجتماعی نیز استفاده می‌کنند.

در همین راستا ادارات مشاوره دانشجویی دانشگاه­های علوم پزشکی در زمینه ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره­ای به دانشجویان و دانشگاهیان مشغول فعالیت می­باشند. دفتر مشاوره دانشجويي دانشگاه­های علوم پزشکی، مجموعه فعاليت­هاي خود را با اين هدف كه "پيشگيري مقدم بر درمان است“ و در راستاي تامين حفظ و ارتقاء سلامت رواني دانشجويان، در سه سطح پيشگيري به شرح ذيل به دانشجويان عرضه مي دارد:

*                افزايش شناخت و آگاهي دانشجويان در مورد مسائل مهم زندگي نظير ازدواج، شغل، ارتباط با ديگران، از طريق برگزاري جلسات سخنراني، كارگاه هاي آموزشي، نمايش فيلم و تهيه بروشورهاي رواني و انجام تستهاي مختلف هوش، استعداد‌، شخصيت و . . .

*                خدمات در سطح دوم پيشگيري شامل دانشجوياني مي­گردد كه زمينه مشكلات عاطفي و رواني داشته و دارند. هدف در اين سطح جلوگيري از گسترش و تشديد اختلال مي باشد.

*                فعاليتهاي دفتر در سطح سوم پيشگيري شامل كليه خدمات مشاوره­اي و درماني است كه به دانشجويان مراجعه كننده به دفتر مشاوره ارائه مي­گردد. به علاوه خدمات مددكاري به منظور پيگيري مسائل و مشكلات مراجعين در زمينه امور مرتبط با خانواده، خوابگاه­ها، امور تحصيلي و در صورت ضرورت، بازديد از منازل، خوابگاهها و كمك به رفع نيازهاي اوليه از اهم وظايف اين واحد است .

      این واحدها هر یک دارای یک مرکز ستادی، در معاونت فرهنگی - دانشجویی دانشگاه مربوطه، دفاتر مشاوره در خوابگاه­ها و نیز دفاتر در دانشکده­های مختلف می­باشند.

از عمده فعالیتهای هر واحد می­توان ­درمان اختلالات خلقی، اضطرابی، اعتیاد، زوج درمانی،
خانواده درمانی، برگزاری کارگاههای مهارتهای زندگی و ... را نام برد. علاوه بر خدمات فوق دانشجویان می توانند از کتابهای موجود در کتابخانه­های ادارات مشاوره نیز استفاده نمایند. كليه دانشجويان بالاخص دانشجوياني كه از نظر خلقي و احساسي در خود متوجه تغييراتي مي­شوند و در رابطه با ديگران و حل مشكلات شخصي خود نياز به كمك و راهنمايي و مشاور دارند، مي­توانند در ساعات اداری به دفتر مرکزی ادارات مشاوره و یا دفاتر اداره مشاوره در دانشکده­ها و در ساعات غیر اداری به دفاتر اداره مشاوره در خوابگاهها مراجعه نمايند.

بايد توجه داشت كه مراجعان دفاتر مشاوره، افرادي علاقمند به زندگي خود مي­باشند كه جهت حفظ سازگاري از افراد ذيصلاح مدد خواسته­اند، كه نَفْس راهنمايي و كمك خواستن از ديگري نشان­گر سلامت رواني يك فرد مي­باشد.

 

 


 

 

 

آشنایی با استاد مشاور

 

 

 

برنامه استاد مشاور در دانشگاه تاكيد بر اهميت
يكپارچه سازي رشد همه جانبه در حيطه هاي شناختي، رواني
اجتماعي، اخلاقي و فردي است. مشاور به عنوان فرد با تجربه و خردمند با برقراري ارتباط توام با پذيرش، اعتماد، حمايت و بازخورد رشد دانشجو را در اين ابعاد تسهيل مي كند.

پژوهش هاي گسترده در دانشگاههاي مختلف نشان داده است كه برنامه استاد مشاور جزء مهم و تفكيك ناپذير محيط آموزشي است. امروزه از افراد در رشته هاي مختلف علمي انتظار مي رود كه نقش هاي گوناگوني را در حيطه هاي مختلف آموزشي، پژوهشي و كار باليني بر عهده داشته باشند و مهارت و تبحر لازم را در زمينه هاي مختلف از خود نشان دهند و در چهارچوب اصول اخلاق حرفه اي عمل كرده و تصميم بگيرند. حضور يك استاد به عنوان الگو در زندگي فردي و هويت حرفه اي و شناخت محدوديت ها و توانمندي ها بيشتر از گذشته ضرورت دارد.

اهداف برنامه استاد مشاور كاهش افت تحصيلي و تسهيل فرآيند فارغ التحصيلي است. اما اين برنامه محدود به اين هدف نمي شود، همان طور كه مطالعات نشان داده اند، پيشرفت تحصيلي به عوامل مختلفي مانند عزت نفس، احساس خود- ارزشمندي، انگيزه، تعيين اهداف مشخص و تعريف شده، شناخت توانايي ها، يادگيري مهارت هاي اجتماعي و ارتباط با الگوهاي موفق حرفه اي بستگي دارد.

يكي از اهداف برنامه استاد مشاور، آشنا كردن دانشجو با فرهنگ و فضاي دانشگاه، تبيين انتظارات دانشگاه از دانشجو به عنوان عضو جديد، افزايش احساس عزت نفس و اعتماد به نفس، آموزش روابط مثبت، شناسايي توانايي ها و استعدادهاي دانشجو و كمك بالفعل كردن آنها و روشن كردن چشم انداز حرفه اي دانشجو است.

تاثير برنامه استاد مشاور محدود به پيشرفت تحصيلي نيست. استاد مشاور به عنوان عامل حمايتي در پيشگيري از آسيب هاي رواني اجتماعي دوره دانشجويي موثر است. مطمئنا دانشگاه به عنوان محيطي كه در توليد نيروي انساني متعهد، مولد و سالم براي جامعه آينده نقش بسزايي دارد،با تاكيد بر سلامت رواني- اجتماعي و اخلاقي از برنامه استاد مشاور به عنوان يك پيشگيري رواني- اجتماعي حمايت         مي كند. استاد مشاور با توجه به آشنايي اش با فضا و فرهنگ جامعه و دانشگاه به عنوان فرد خردمند و قابل اعتماد به دانشجو در غلبه بر مسائل و مشكلاتش كمك مي كند. در حقيقيت استاد مشاور از گفتگو به عنوان ابزاري براي آموزش به دانشجو در حوزه هاي مختلف زندگي دانشجويي بهره
مي گيرد.

دانشجويي دوره فرصت ها و خطرهاست. اين دوره انتقال براي ورود به دنياي بزرگسالي اهميت بسياري دارد. افراد بايد در اين دوره مهارت هاي شناختي ، اجتماعي، هيجاني بياموزند كه آنها را براي يك زندگي سالم و مولد براي تمام عمر توانمند كند. برنامه استاد مشاور در دانشگاه يكي از مداخلات مهم براي دستيابي به اين هدف است. پژوهش هاي بسياري نشان داده اند كه برنامه استاد مشاور در افزايش نگرش مثبت به دانشگاه، اعتماد به نفس تحصيلي، خودپنداره مثبت، ارتباط دانشجو با ساير استادان و والدين موثر بوده است.

استاد مشاور به عنوان يك عامل حمايتي در دانشگاه با رابطه سالم، مثبت و توام با احترام با دانشجو به او كمك مي كند كه توانايي ها و استعدادهاي خود را در زمينه هاي مختلف بشناسد ، رابطه اجتماعي و فرهنگي دانشگاه شبكه حمايتي اجتماعي براي خود ايجاد كند كه او را از تنهايي و انزوا و افسردگي محافظت كند.

برنامه استاد مشاور در دانشگاه بر جنبه هاي مختلف زندگي دانشجو بطور مثبت تاثير مي­گذارد. اين تاثيرات از جنبه تحصيلي فراتر رفته و شامل زندگي اجتماعي، ارتباط با والدين، همسالان، استاد و محيط دانشگاه مي شود.

 

·    به تقويت مهارت هاي شناختي دانشجو كمك مي كند.

·    موجب توانايي دانشجو در برقراري ارتباط مناسب با والدين و همسالان مي شود.

·    دانشجو از رابطه سالم و مثبت با استاد مشاور، شيوه برقرار كردن روابط سالم را در زندگي
 مي آموزد.

·    استاد مشاور به عنوان يك الگو در زندگي دانشجو نقش مثبت ايفا مي کند.

·    استاد مشاور ديدگاهها، باورها، نظرات دانشجو را وسعت مي دهد بطوري كه دانشجو به ديدگاه جديدي درباره خودش، دنياي اطراف و آينده دست مي دهد.

·    اساس ارتباط استاد مشاور با دانشجو بر همدلي قرار دارد.

 


 

دانشجوی موفق کیست؟

امام على (ع) :مردم، با آنچه نمى دانند دشمن اند.

اگه بخوام دانشجوی موفقی باشم باید چه کار کنم؟

 

 

 

خود آگاهی مثبت یا خودشناسی

افراد موفق كسانی هستند كه از یك خودآگاهی واقعی برخوردارند. آنها در برابر پیش آمدهای ناگوار، به دارو های آرام بخش پناه نمی برند . آنها خود را به خوبی با مسائل و مشكلات زندگی تطبیق می دهند. افراد موفق خود را می شناسند و می دانند كه هستند ، چه عقیده ای دارند و چه نقشی در زندگی ایفا  می كنند و استعداد آنها چقدر است.

ما نیز می توانیم شخص موفقی شویم در صورتی كه:

1-چشم خود را به امكانات و راه كارهای موجود باز كنیم .

2- در تغییر وضع زندگی كنونی خود به نیروی كم نظیر باطنی خود متكی باشیم .

 3- افراد موفق در «حال» زندگی می كنند.

 

عزت نفس

"من خودم را دوست دارم و به آنچه كه از پدر و مادرم به من رسیده و در سرشت من به ودیعه گذارده شده ارج می نهم". این گفته ها نظر یك فرد موفق است. این گفته ها كلید اتكا به نفس در شخص است. شما می توانید از همین امروز از عزت نفس بیشتری برخوردار باشید به شرط این که :

1- همیشه در زندگی آراسته باشید .

2ـ در هر مكالمه تلفنی یا اولین ملاقات ابتدا نام خود را بر زبان آورده و خود را معرفی كنید. با ارج نهادن به نام خود ، عادت می كنید برای خود ارزش قائل شوید.

3- هنگامی كه فردی از شما تقدیر می كند با كلمه ساده و مؤدبانه «متشكرم» جواب دهید.

4ـ هنگام شركت در سخنرانی و كنفرانس ها در جلوترین صف بنشینید و در صورت امكان بحث كوچكی در جلسه داشته باشید .

5ـ افراشته و مقتدرانه با حالت آرام و گام های بلند راه بروید، ثابت شده افرادی كه چنین راه می روند به خود اعتماد دارند.

6ـ با زبان مثبت و دلگرم كننده صحبت كنید و همواره لبخندی بر لبان داشته باشید.

 

كنترل خود و قبول مسئولیت

افراد موفق بر این باورند كه خود آنها قادر به كنترل و جلوگیری ازحوادث زندگی بوده و هستند. ما هم از همین امروز برای تقویت حس قبول مسئولیت و كنترل خود وارد عمل می شویم به شرط این كه :

1ـ آشكارا و شرافتمندانه مسئولیت وضع كنونی خود را به گردن گیریم .

2- هر روزه در هر كاری این شعار مثبت را با خود داشته باشیم : «پاداش هایی كه من در زندگی دریافت می كنم دلیل خدماتی است كه انجام می دهم.

یك برنامه زمانی منظم برای كارهایتان در نظر بگیرید و كار امروز را به فردا واگذار نكنید.

3ـ لحظه بیداری خود را نیم ساعت جلو بكشید و این نیم ساعت را به این سؤال پاسخ دهید كه "چگونه وقت خودم را امروز برای انجام كارهای مهم تقسیم نمایم ."

 

خود انتظاری مثبت ( انتظار پیش آمدهای خوب برای خود )

ما معمولاً آنچه را كه انتظار داریم به دست می آوریم . بهترین نشانه بارز و چشمگیر یك فرد موفق، خود انتظاری مثبت او است كه در وی ایجاد یك خوشبینی كامل را می كند. پس از همین امروز برای خود انتظاری مثبت بیشتری وارد عمل شویم به شرط این كه :

1ـ از صبح تا شام با خود از مسائل و مطالب مثبت صحبت كنید و سعی كنید همیشه سازنده و سودمند باشید.

2ـ به مشكلات به عنوان فرصتی برای كسب تجربه، به كار گرفتن خلاقیت و مهارت هایتان نگاه كنید.

3ـ به سلامت خودتان توجه كامل داشته باشید و از استراحت كردن لذت ببرید. ورزش را فراموش نكنید.

4ـ مكالمات روزمره شما نشان دهنده هیجانات درونی و سلامت شماست. پس همیشه صحبت های دلچسب و تقویت كننده روحی به خود و دیگران بگویید.

5ـ با افراد خوشبین و موفق معاشرت داشته باشید.

6ـ با شادی و خوشحالی از خواب برخیزید،  صبحانه را با فرد خوشبین و با نشاط صرف كنید. گاهی به موسیقی های شاد گوش كنید. كتاب ها و مقالات آموزنده و الهام بخش را مطالعه كنید .

وسعت نظر مثبت یا بلند نظری

افراد موفق در «حال» زندگی می كنند . آنها از تجارب گذشته پند می گیرند و از خاطرات خوش آن لذت می برند. افراد موفق هدف هایی را برای آینده قابل پیش بینی خود در نظر می گیرند كه موجب فعالیت روزانه آنها می گردد. افراد موفق «مرگ» را آخرین مرحله زندگی نمی دانند. ما نیز می توانیم وسعت نظر داشته باشیم به شرط این كه :

1ـ به دیگران مانند برادران و خواهران خود احترام بگذاریم .

2ـ به اشخاصی كه نیاز دارند و منبع درآمدی ندارند كمك مالی بكنیم.

3-یك یا دو زبان خارجی بیاموزیم و عادات آن ملت ها را یاد بگیریم. و ....

 

لازمه برای اینکه موفق باشم یک سری مهارت هایی رو کسب کنم ، مثل:

ü        مدیریت زمان

ü        مدیریت استرس

ü        توانایی برنامه ریزی مناسب

ü        توانایی مهارت مطالعه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضرت على(ع) : هرکس به کار غیر مهم مشغول شود، کار مهم تر را تباه و ضایع مى سازد .

مدیریت زمان

 

 

 

 

از همین اول کار می توانم پیش بینی کنم که در طول مدت تحصیل بارها جملات زیر را پیش خودتان تکرار خواهید کرد:  ای کاش زمان بیشتری برای انجام کارهایم داشتم؟ کاش می‌توانستم وقت خود را به کارهای مفیدتری اختصاص دهم؟ کلی کارهای مفید و هیجان انگیز اطرافم وجود دارد،چطور هم درس بخوانم و هم به کارهای دیگر برسم؟

مدیریت زمان عنوان مهارتی است که به شما کمک می‌کند تمام کارهای خود را سر وقت و به موقع انجام دهید و هیچ گاه دچار کمبود زمان نشوید. اما به دست آوردن این مهارت که فکر می‌کنم تک تک ما به شدت دنبال آن هستیم خیلی ساده نیست.

اگر با دیدن تیتر چشم‌هایتان برق زد خوشحال باشید. در ادامه 16 قانون طلایی مدیریت زمان را با هم مرور خواهیم کرد.

 

 

 

 

یک/ باور داشته باشید مدیریت زمان یک افسانه است!

خوب این خیلی عنوان خوبی برای اولین قانون یک مقاله درباره مدیریت زمان نیست. اما شما که نمی‌خواهید خود را گول بزنید؟ برای شروع باید باور داشته باشید شما به هیچ عنوان نمی‌توانید مدیریت زمان داشته باشید!

در واقع یک روز فقط و فقط 24 ساعت است و این 24 ساعت هم خواه ناخواه می‌گذرد. شما به جای تلاش برای مدیریت زمان، باید برای انجام به موقع کارها «خودتان را مدیریت کنید». این راز بسیار مهم شما را وادار می‌کند به شخصیت خودتان دقیق‌تر بشوید.

 

دو/ به دنبال جاهایی بگردید که زمان را تلف می‌کنید.

 

اولین قدم این است که به دنبال سارقین زمان بگردید. ببینید کجا وقت‌تان به صورت نادرست هدر میرود و شما نمی‌توانید از آن زمان‌ها استفاده مناسبی در جهت بهره‌وری ببرید.

خیلی وب‌گردی الکی می‌کنید؟ همیشه تلفن می‌سوزانید؟ به خداوندگار SMS تبدیل شدید؟ برای وقت‌گذرانی کارتون‌هایی مانند فوتبالیست ها را هم نگاه می‌کنید؟ انتظار هم دارید وقت کم نیاورید؟

 

سه/ برای تلاش‌هایتان برای مدیریت زمان هدف بگذارید.

 

یادآوری می‌کنم، توجه مدیریت زمان روی تغییر رفتارهای شماست و نه تغییر زمان  [گام شماره یک].  یکی از بهترین جاها برای شروع این تغییر رفتار تلاش برای حذف جاهایی است که وقت شما الکی تلف می‌شود [گام شماره دو].برای مثال یک هفته سعی کنید یک هدفی بگذارید و حتما هم انجامش بدهید. نگاه نکردن برنامه عمو پورنگ که سخت نیست! هدف می‌تواند نزدن SMS برای یک هفته باشد.

چهار/ برنامه‌های مدیریت زمان‌تان را اجرایی و گسترده کنید.

 

این شاید یک جورهایی با گام شماره سه از یک رده باشند. شما توانستید یک هدف را برای یک مدت محدود تنظیم کنید و به آن عمل کنید. در این گام شما باید یک خورده به خودتان فشار بیاورید. نترسید به ذخایر چربی شما آسیبی وارد نمی‌شود.

شما کم‌کم باید این زمان‌های محدود را افزایش بدهید و در عین حال تعداد اهداف را هم زیاد کنید. برای مثال برای یک ماه نه SMS بزنید، نه برنامه‌های وقت‌گیر و بعضا وقت تلف‌کن تلوزیون را نگاه کنید. نه وبگردی بیهوده کنید و نه

طبیعتا وقتی قدم سوم را با موفقیت برداشتید با کمی تلاش این قسمت را هم می‌توانید پشت سر بگذارید. هر چند شاید خیلی ساده به نظر نرسد!

 

پنج/ از ابزارهای مدیریت زمان استفاده کنید.

خوب بدیهی است که حتی یک برگ کاغذ هم می‌تواند ابزار مدیریت زمان باشد، اگر شما کارهای‌تان را مرتب و منظم روی آن بنویسید و تحلیل کنید. در حقیقت قسمت مهم کار هم همین جاست.

با استفاده از ابزارهای زیادی که وجود دارد زمان بندی روزانه خودتان را بنویسید و کلاه‌تان را قاضی کنید ببینید کجای کار را اشتباه کردید و کجاها را هم درست رفتید. پشت گوش نندازید خیلی زود عیب و ایرادهای کارتان را متوجه می‌شوید.

 

 

 

 

شش/ اولویت‌ بندی کنید.

ممکن است شما 10 تا کار داشته باشید. آیا شما انسانی هستید که بتوانید در یک لحظه هر 10 کار را انجام دهید؟ اگر می‌توانید انسان نیستید. فرشته‌ای چیزی هستید احتمالا!

کارهای‌تان را اولویت‌بندی کنید. مسلما به کارهایی برمی‌خورید که سریع‌تر باید انجام شوند یا کارهایی که اگر عقب بیفتند ضرر بیشتری را به شما تحمیل می‌کنند.

 

هفت/فقط بگو "نه"

در زندگی شخصی خود معمولاً با گفتن کلمه «نه» مشکل داریم. این موضوع موجب بیشتر تناقضات در وقت ما می‌شود. چندین روش برای نه گفتن به صورت غیرمستقیم وجود دارد بطوری که دوستان و خانواده خود را نرنجانید. یک ذهن خلاق معمولاً قادر خواهد بود از شرایطی که با اولویت موجود وی تناقض دارند خلاصی یابد. اما عذر و بهانه همیشه ضروری نیست. اشکالی ندارد که با افراد رو راست بود و واقعیت را گفت. به افرادی که تقاضای اختصاص وقت را از شما دارند بگویید که شما مسئولیت‌هایی به عهده دارید که امکان برآوردن تقاضای آنها را فراهم نمی‌آورد.البته اين نه گفتن يك مهارت است كه براي ياد گرفتن آن بد نيست سراغ يك مشاور برويد!

 

هشت/ یک برنامه روزمره تنظیم کنیم.

یک برنامه روزمره برای خودتان درست کنید. برای مثال فکر کنید صبح که بیدار شدید کار شماره یک را بکنید ( مثلا ایمیل چک کردن ) و سپس کار شما دو را بکنید ( مثلا رفتن به بانک برای امور مالی ) و در مواقع پیدایش بحران‌های زمانی اگر بتوانید هر چه بیشتر به برنامه روزمره خود وفادار بمانید، کمتر دچار مشکل می‌شوید. حالا شما کم‌کم به یک مدیر زمان موفق تبدیل می‌شوید.

 

 

نه/ قرار دادن زمان‌های محدودی در میانه فعالیت‌ها

خودتان را عادت بدهید بین کارهایی که می‌کنید یک زمان محدود هم در نظر بگیرید برای یک سری کارهای خاص. بگذارید مثال بزنم.شما نمی‌توانید کل روز را به ایمیل جواب دادن بگذرانید. ولی می‌توانید بین فعالیت‌هایتان زمان‌های کوتاه 15 دقیقه‌ای به پاسخ دادن به Email اختصاص بدهید. همان 15 دقیقه هم باید اصولی پاسخ داد و بی‌جهت ایمیل چک کردن را کش نداد!

 

ده/ مطمئن بشوید همه چیز مرتب و منظم است.

از کودکی همیشه به ما یاد داده‌اند که هر چیز را که بر می‌دارید سر جای خود بگذارید یا همه چیز را در جای مناسب خود قرار دهید اما ما وقتی کمی مشغولیت پیدا می‌کنیم دیگر این دو اصل را فراموش می‌کنیم.برای مثال همیشه به دنبال فایل‌ها در کامپیوتر خود می‌گردیم در حالی که اگر یک بار آنها را در کامپیوتر مرتب کرده بودیم و نظم بخشیده بودیم دیگر هر بار این همه دچار اتلاف وقت نبودیم. همین را تعمیم بدهید به چیزهای دیگر در محیط زندگی.نظم و ترتیب بزرگترین عامل در جلوگیری از سرقت وقت شما توسط خودتان است.

 

یازده/ وقت‌تان را طوری تنظیم کنید که اسیر انتظار نشوید.

 

شما می‌توانید به مطب دندان‌ پزشک تان بروید و منتظر بمانید تا وقت ویزیت‌تان برسد. اما راستش را بخواهید شما اصلا نیازی ندارید بروید آنجا و با انگشت‌هایتان بازی کنید یا مجلاتی بخوانید که تاریخشان حداقل مربوط به سال 85 است.

با موبایل یک لیست از کارهایی که باید بکنید درست کنید. برای یک دانشجوی خوابگاهی این می‌تواند خرید مایحتاج، تلفن زدن به مادر مثلا، انجام کارهای اتاق، کپی کردن یک جزوه، خریدن لوازم التحریر،شرکت در یک جلسه علمی- دانشجویی و یا کارهایی از این دست باشد که بعضا بسیار وقت‌گیر هم هست.حال بر اساس گام ششم اولویت بندی کنید.سعی کنید کارهای کوچک را بین زمانهای انتظار انجام دهید. مثلا زمانی را که منتظر هستید تا دوستتان به دنبالتان بیاید به مرتب کردن جزوه بپردازید، یا اگر قرارتان بیرون از خوابگاه هست وقتتان را طوری تنظیم کنید که خرید
 لوازم تحریر را همان موقع انجام دهید نه اینکه یک وقت جدا برای آن در نظر بگیرید.

 

دوازده/اصل پنیر سوئیسی ( swiss cheese  ) در مدیریت زمان

 

 اصل پنیر سوئیسی در مدیریت زمان بدین معناست که حتی اگر وقت کمی دارید آن را صرف کارهای جزئی و کم اهمیت نکنید، بلکه به انجام بخشی ( ولو کوچک ) از کار مهمتان بپردازید .
(پنیر سوئیسی: پنیر زرد رنگی است که داخلش حفره هایی است)
فرض کنیم نیم ساعت به پایان وقت اداری مانده و دو کار داریم که از نظر اولویت بندی کار اولویت اول مهمتر است ولی بیش از نیم ساعت وقت می طلبد، لذا براساس این اصل کار اولویت دوم را انجام نمی دهیم و همین نیم ساعت را به کار اولویت اول می پردازیم ، که هر از مدتی این کار کردن حالت حفره ای است که در مجموع ، کار به اتمام              می رسد.حديث جالبي از حضرت علي عليه السلام در اين زمينه ديدم كه گفتم براتون نقل كنم؛ حضرت على(ع) فرمود: (هرکس به کار غیر مهم مشغول شود، کار مهم تر را تباه و ضایع مى سازد").

 

 

 

 

سيزده/ اصل پارتو (قانون 80 به 20)

فرض کنید با تلاش و فعالیت خود، کاری را انجام داده اید و به نتیجه رسیدید. پارتو می گوید: 80 درصد از نتیجه ی بدست آمده بواسطه ی 20 درصد از فعالیت (پربازده) شما است و 20 درصد از
نتیجه ی بدست آمده بواسطه ی 80 درصد از فعالیت (کم بازده) شما است. پس مهم این است که ابتدا در انجام هر کاری 20 درصد فعالیت پر بازده را شناسایی کنید ودر مواقع لزوم آن 80 درصد کم بازده را حذف کنید.
از میان کارهایی که در طول روز انجام می دهیم، تنها 20 درصد دارای اهمیت واقعی هستند آن 20 درصد، 80 درصد نتایج را تولید می کنند لذا 80 درصد زمان و انرژی خود را بر 20 درصد آنچه واقعاً مهم است، متمرکز کنیم.

 

چهارده/قانون تکانه ی (اندازه حرکت) موفقیت

در فیزیک دبیرستان قانون تکانه را خواندیم : زمان × نیرو = تکانه. این قانون می گفت اگر یک نیروی اولیه به جسمی که روی سطحی قرار دارد وارد کنیم آن جسم تا زمانی (بدون اعمال نیرویی دیگر از ما) تا اندازه ای به حرکت خود ادامه خواهد داد.حال قانون تکانه ی موفقیت (که از همان قانون فیزیکی الهام گرفته است) می گوید: گرچه ممکن است انرژی زیادی برای غلبه بر بی حالی در شروع کار احتیاج داشته باشید ولی وقتی شروع کردید نیاز چندانی به این انرژی نخواهید داشت!

 

 

 

 

 

                                                                                  

پانزده/روش برش سالامی

 

تقسیم کار بزرگ به کارهای کوچکتر را برش سالامی گویند. به کمک این روش جزئیات انجام دادن کار را در نظر می گیرید و بعد تصمیم می گیرید درهر زمان جزیی از آن کار را انجام بدهید.این روش فشار روانی انجام آن کار بزرگ را کاهش می دهد چرا که قرار است چند کار کوچک را انجام بدهید نه یک کار بزرگ را!

                                                                      

شانزده/قانون 10 به 90

 

اولین 10 درصد زمانی را که صرف برنامه ریزی کارتان می کنید 90 درصد در انجام دادن کارتان صرفه جویی می کند.  

 (امام علي ع):بالاترين ارزش انسان اين است كه راهي به شناخت پيدا كند.

مدیریت و کنترل استرس

 

 

 

در واقع استرس جزء  زندگي است، گرچه موجب ناهماهنگي نيز مي‌شود. شناخت استرس و  فهميدن مكانيسم‌هاي آن، به فرد اجازه رويارويي بهتر يا حداقل سازگاري با آن را مي‌دهد. ما هرگز نمي‌توانيم استرس را كاملا از زندگي حذف كنيم و اصلا نبايد اين كار را بكنيم. تنها كاري كه بايد بكنيم، اين است كه ياد بگيريم با وجود تمام استرس‌ها خوب و هشيارانه زندگي كنيم.در واقع مشكلات هميشه هستند ولي شما در خود نيرويي مي‌بينيد كه امكان درست عمل كردن را به شما مي‌دهد؛بنابراين ديگر مضطرب، مشوش و نگران نيستيد، در عين حال قادريد با وجود احساسات متفاوتي چون شادي، غم، خشم و آرامش زندگي كنيد.هدف از مديريت استرس، برقرارساختن تعادل ميان جسم و ذهن است. با برخورداري از طرز تلقي مثبت، شما راه‌هاي غلبه بر استرس، كاهش و تغيير آن و انعطاف‌پذيري را مي‌آموزيد.

مــديريت استــرس در حـقيـقـت به عهده گرفتن تمام مسئوليت‌هاست؛ مسئوليت افكارتان، احساسات و عواطف، برنامه‌ريزي‌ها و محيط اطراف شما و راهي كه تعيين مي‌كند چطور با مشكلات خود كنار بياييد.هدف اصلي مديريت استرس برقراري توازن در زندگي است؛ توازن زمان با كار، روابط، آرامش، استراحت و تفريح؛ اينكه چگونه بتوانيم از زير بار مشكلات با مهاركردن آنها  سربلند بيرون بياييم.

 

پرهيز از استرس‌هاي غيرضروري.

نمي‌توان از تمام استرس‌ها دوري كرد و پرهيز از استرس در مواقعي كه بايد مورد توجه قرار بگيريد، نشانه سلامت شما نيست.

ممكن است شما تعجب كنيد كه تعدادي از استرس‌ها هستند كه در زندگي روزانه مي‌توانيد آنها را حذف كنيد.

- ياد بگيريد چطور بگوييد «نه»: محدوديت‌هاي خود را بشناسيد و به آنها توجه كنيد.در زندگي شخصي و كاري خود، هنگامي كه نمي‌توانيد، از پذيرفتن مسئوليت‌هاي اضافي خودداري كنيد. وقتي شما بيش از توان خود وظايفي را برعهده مي‌گيريد، با سطح بالايي از استرس‌ها مواجه خواهيد شد.

- دوري جستن از افراد مضطرب: اگر در زندگي شما كسي وجود دارد كه هميشه باعث بروز اضطراب شما مي‌شود اما نمي‌توانيد ارتباطتان را كاملا با او قطع كنيد، مدت زماني را كه با او مي‌گذرانيد، محدود كنيد.

- محيط اطراف خود را تحت كنترل درآوريد: اگر اخبار شامگاهي گاهي شما را دلواپس و نگران مي‌كند، تلويزيون را خاموش كنيد.

اگر ماندن در ترافيك باعث بروز تنش در شما مي‌شود، زودتر حركت كنيد تا دچار اين آشفتگي و بي‌نظمي‌ها نشويد.

- از شركت در بحث‌هاي داغ دوري كنيد: اگر شركت در بحث‌هاي اجتماعي شما را مضطرب و نگران‌ مي‌كند، هنگامي كه در موقعيت مطرح شدن اينگونه مباحث با همان افراد قرار گرفتيد، يا آنها را از ادامه بحث منصرف كنيد يا معذرت‌خواهي كرده و از شركت در بحث بپرهيزيد.

- جزئيات برنامه كاري خود را مشخص كنيد: جدول برنامه‌ريزي كارهاي خود را به قسمت‌هاي جزئي تجزيه كنيد و در آن مسئوليت‌ها و وظايف روزانه خود را مشخص سازيد؛ كارهايي را كه حتما بايد انجام شود، از آنهايي كه اولويت كمتري دارند، تفكيك كنيد.

 

 

جايگزيني موقعيت‌ها.

اگر شما نمي‌توانيد از موقعيت‌هاي استرس‌زا دوري كنيد، بكوشيد جانشيني براي آنها بيابيد.شما مي‌توانيد شكل مشكلات را با ترسيم‌كردن آنها در آينده تغيير دهيد.

- به جاي اينكه بر احساسات خود سرپوش بگذاريد، آنها را بيان كنيد: اگر چيزي يا كسي شما را آزار مي‌دهد، با احترام آن را بيان كنيد. اگر نتوانيد احساسات خود را بيان كنيد، رنجش و كدورتي ايجاد خواهد شد كه باقي‌مانده و در موقعيت‌هاي مشابه دوباره شما را آزار خواهد داد.
- سازش و مصالحه داشته باشيد: هنگامي كه شما از كسي درخواست مي‌كنيد كه رفتارش را تغيير دهد، تمايل داريد كه آن كار را انجام دهد. اگر شما خودتان هم اندكي تغيير كرده و انعطاف به خرج دهيد، آنگاه اين شانس را خواهيد داشت كه با رعايت
 حد وسط، به شادماني دست يابيد.

- قاطعيت بيشتري داشته باشيد: در زندگي هيچ‌گاه عقب‌نشيني نكنيد. هرچقدر هم مشكلات در برابر شما قرار بگيرند، در مقابل آنها بايستيد  و بر آنها غلبه كنيد.

- خود را بهتر مديريت كنيد: كمبود وقت يكي از دلايل بروز استرس است اما با  مديريت مي‌توانيد آن را مهار كنيد. هنگامي كه شما خيلي كمبود وقت داريد و در عين حال عجله‌تان نيز زياد است، بسيار سخت است كه بتوانيد آرامش خود را حفظ كنيد. اما اگر بااراده باشید مي‌توانيد از اينگونه استرس‌هاي اغواكننده امتناع كنيد.

 

پذيرفتن چيزهايي كه نمي‌توانيد تغيير دهيد.

بعضي منابع استرس‌زا غيرقابل اجتناب هستند. شما نمي‌توانيد از اينگونه استرس‌ها اجتناب كرده يا آنها را تغيير دهيد. مسائلي مانند مرگ، عشق، بروز حوادث طبيعي و...

در اين موارد، بهترين راه غلبه بر اين استرس‌ها آن است كه آنها را همان‌گونه كه هستند بپذيريد. البته ممكن است پذيرفتن آنها بسيار سخت به نظر برسد اما آسان‌تر از آن است كه در مواقعي كه نمي‌توانيد چيزي را تغيير دهيد به ناسزاگويي بپردازيد.

- سعي نكنيد چيزهاي غيرقابل كنترل را تحت كنترل خود درآوريد: در زندگي خيلي چيزها خارج از كنترل ماست، به ويژه رفتار افراد ديگر؛ بنابراين سعي كنيد به جاي اينكه چيزهاي غيرقابل كنترل را تغيير دهيد، آنچه را مي‌توانيد عوض كنيد. مثلا مي‌توانيد افكار خود را بر حل مشكلات متمركز سازيد و  آنها را حل كنيد.

- در جست‌وجوي فرصت‌ها باشيد: حتما شنيده‌ايد كه مي‌گويند «آنچه ما را نمي‌كشد، ما را قوي‌تر مي‌كند». مشكلاتي كه ما را به چالش و مبارزه فرامي‌خوانند، فرصت‌هايي در اختيار ما قرار مي‌دهند كه مي‌توانيم به رشد شخصي دست يابيم.

- احساسات‌تان را با يكديگر در ميان بگذاريد: صحبت‌كردن با دوست قابل اعتماد يا اميدوارشدن از طريق گفت‌وگو با مشاور بسيار موثر است. بيان آنچه شما فكر مي‌كنيد، حتي اگر نتواند مشكل را حل كند- جانشيني مناسب براي قرار گرفتن در موقعيت‌هاي استراس‌زاست.

- بخشيدن را بياموزيد: بپذيريد ما در دنيايي زندگي مي‌كنيم كه كامل نيست و مردم هم زياد اشتباه مي‌كنند. اجازه ندهيد خشم و رنجش شما را دچار استرس كند. با بخشيدن ديگران، خودتان را از انرژي‌هاي منفي اطراف رها سازيد.

 

با استرس‌ها سازش يابيد.

اگر شما نمي‌توانيد عوامل استرس‌زا را تغيير دهيد، سعي كنيد خودتان را تغيير دهيد. شما مي‌توانيد خود را با موقعيت‌هاي سرشار از اضطراب و نگراني سازش دهيد و با بازسازي احساسات و تحت كنترل درآوردن آنها، انتظارات و طرز تلقي خود را از حوادث تغيير دهيد. بنابراين مي‌توانيد به اين موارد توجه كنيد:

- تعریف از مشكلات را بازسازي كنيد

- ديد خود را گسترش بخشيد

- اصول، قوانين و استانداردهاي خود را تصحيح كنيد

- بر نكات مثبت تمركز يابيد

- ثبت استرس‌هاي روزانه

تهيه دفترچه‌اي كه بتوانيد در آن منابع استرس روزانه خود را يادداشت كنيد، به شما كمك مي‌كند تا اين منابع را بهتر شناسايي كنيد. شما مي‌توانيد در آن، اين موارد را بنويسيد:

- چه چيزي باعث بروز استرس در شما مي‌شود (اگر مطمئن نيستيد، مي‌توانيد حدس بزنيد).

- در اين مواقع شما چه احساسي داريد؛ هم از لحاظ جسماني و فيزيكي و هم احساسي.

- عكس‌العمل شما در اين هنگام چه خواهد بود..

- چگونه براسترس خود غلبه مي‌كنيد يا چگونه احساس شما بهتر خواهد شد.

 

راه‌هاي برخورد با استرس:

براي غلبه بر استرس و برقراري سلامت، راه‌هايي وجود دارد، اما لازم است كه آنها در شرايط مقتضي تغيير يابند.شما مي‌توانيد در برخورد با استرس، يا شرايط را تغيير دهيد يا عكس‌العمل خود را عوض كنيد.هنگامي كه تصميم مي‌گيريد راه‌هاي غلبه بر استرس را برگزينيد اين عوامل موثر را درنظر بگيريد: پرهيزكردن و خودداري از استرس، پيداكردن جانشيني براي آن، پذيرفتن شرايط يا سازش حاصل‌كردن با آن.

 

 


پيامبر اكرم( ص):در طلب علم سحر خيز باشيدزيرا سحر خيزي مايه بركت و كاميابي است.

برنامه ریزی تحصیلی

 

 

 

اهمیت برنامه ریزی تحصیلی

امور درسی یکی از مهمترین فعالیتهاست که اهمیت زیادی در جنبه‌های مختلف زندگی دانشجویی دارد. بر این اساس انجام این فعالیت مهم به نحو احسن بطوری که نتایج خوب و عالی در بر داشته باشد اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هیچ کاری بدون برنامه ریزی فعالیتی کامل نخواهد بود. بویژه مسائل درسی و تحصیلی كه اهميت بیشتری دارند و مدت زمان در آنها مهم است.

 

فواید برنامه ریزی تحصیلی به روشن شدن اهداف کمک می‌کند.

زمانی که فرد اقدام به تهیه یک برنامه تحصیلی برای خود می‌کند توجه بیشتری به اهداف برنامه مبذول می‌دارد. و این کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از اهداف پیدا کند و آنها را دسته بندی می‌کند. اهداف طولانی مدت و کوتاه مدت را تشخیص دهد و هیچ یک را فدای دیگری نکند.

 

 

 

 

 

از اتلاف وقت جلوگیری می‌کند.

مسأله وقت در برخی موارد تحصیلی همچون نزدیکی امتحانات و در حین برنامه ریزی برای کنکور اهمیت شایان توجهی دارد. از دست دادن وقت برابر خواهد بود با از دست دادن بسیاری از موفقیتها در آینده.

 

از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.

 

استفاده از یک برنامه ریزی استاندارد و با اصول صحیح علمی به فرد کمک خواهد کرد انرژی و توان ذهنی خود را بیهوده به هدر ندهد. به یک مثال توجه کنید، در برنامه ریزی تحصیلی بر مبنای یافته‌های روانشناسی اصلی در نظر گرفته می‌شود، با این محتوا که بعد از مدتی (حدود 45 دقیقه) بعد از شروع مطالعه و یادگیری منحنی یادگیری بسیار پائین می‌آید، بطوری که فرد یادگیری خوبی بعد از این زمان نخواهد داشت، مگر اینکه یک استراحت کوتاهی داشته باشد. با در نظر گرفتن اصولی از این قبیل ، فرد برنامه ریزی تحصیلی خود را طوری انجام می‌دهد تا هر 45 دقیقه یکبار استراحت کوتاهی داشته باشد تا دوباره با تجدید قوای ذهنی شروع به یادگیری نماید.

 

اصول صحیح برنامه ریزی تحصیلی:

1) اهداف خود را بر حسب زمان دسته بندی کنید.

به دو صورت می‌توانید اهداف خود را دسته بندی کنید. یکی بر حسب اینکه چه مدت طول خواهد کشید تا شما به اهداف خود برسید، که بر این اساس اهداف شما به سه دسته تقسیم می‌شوند. اهداف طولانی مدت که مدت زمان زیادی طول خواهد کشد تا شما به اهداف خود برسید، مثل رسیدن به شغل دلخواه برای یک نوجوان دبیرستانی که می‌خواهد استاد دانشگاه شود. اهداف کوتاه مدت که مدت زمانی که نیاز هست تا شما به اهداف خود برسید کمتر است، مثل هدف قبولی در کنکور امسال. دسته سوم اهداف روزمره هستند که معمولا مدت زمان کمتری طی می‌شود تا آنها برآورده شوند، مثل مطالعه کتاب ریاضی بخش اول همین امروز. در مرحله اول اهداف خود را با این دسته بندی ، طبقه بندی کنید و اهداف طولانی مدت ، کوتاه مدت روزمره خود را مشخص کنید و طول زمانی هر یک را نیز یادداشت کنید. یعنی چقدر طول خواهد کشید تا شما به آن هدف برسید.

در مرحله دوم اهداف بر اساس مدت زمانی که برای انجام آنها لازم است دسته بندی می‌شوند. برخی از اهداف نیازمند صرف وقت بیشتری هستند، مثلا شما برای مطالعه کتاب آناتومي خود به مدت بیشتری نیاز دارید تا مطالعه یک فصل آن. برای هر روز خود ،هر هفته خود ، هر ماه خود و هر سال خود برنامه ریزی کنید. اهداف طولانی مدت خود را در نظر بگیرید، برای رسیدن به آنها چه کارهایی را باید انجام دهید. در انجام این کارها هر سال چقدر باید پیشرفت داشته باشید، هر ماه چقدر ، هر هفته و هر روز چقدر؟ نتیجه را در برنامه روزانه ، ماهانه و سالانه خود یادداشت کنید. به این ترتیب مشاهده می‌کنید که حتی برای رسیدن به اهداف سالانه و طولانی مدت خود نیز باید برنامه ریزی روزانه داشته باشید. اجزاء لازم برای رسیدن به این اهداف را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

2)  مطالعه دروس را به صورت موازی انجام دهید.

برخی افراد از شیوه مطالعه تک درسی استفاده می‌کنند. مثلا یک هفته برای یک درس. این شیوه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری در آنها می‌شود. توصیه می‌گردد به جای روش تک درسی از شیوه موازی استفاده کنند. به این ترتیب که دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب و مطالعه کنند. به این ترتیب خواهند توانست از خستگی ذهنی جلوگیری کنند. هر چقدر تنوع در زمان بندی مطالعه این دروس بیشتر باشد به همان اندازه از خستگی ذهنی بیشترجلوگیری خواهد شد.

3) استراحت را در برنامه ریزی خود فراموش نکنید.

در مطالعه تمام وقت؛ مثلا زمانیکه برای کنکور یا برای امتحانات برنامه ریزی می‌کنید، علاوه بر استراحتی که هر 45 دقیقه یکبار و به مدت یک ربع برای خود در نظر می‌گیرید، هر چند ساعت یکبار مدت زمان طولانی تری برای استراحت مثلا نیم ساعت تا 45 دقیقه در نظر بگیرید و استراحت طولانی تری برای پایان هر مقطع زمانی (مثلا یک هفته ، یک ماه) و شروع مقطع در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال دانشجویی که برای یک هفته خود مطالعه درس شیمی و ادبیات را انتخاب کرده است،بدین صورت عمل می کند بطوری که هر روز صبح به مطالعه شیمی و هر بعد از ظهر به مطالعه ادبیات می‌پردازد. در فاصله هر 45 دقیقه مطالعه ، یک ربع استراحت و هر 3 چهل و پنج دقیقه مطالعه یک استراحت 45 دقیقه‌ای برای خود دارد. در پایان هفته هم  بعد از ظهر جمعه را در نظر گرفته تا بطور کامل به استراحت بپردازد؛پس هفته جدید را با انرژی بیشتری شروع خواهد نمود.

4) زمان اجرای هر فعالیت را به صورت مناسب انتخاب کنید.

برخی فعالیتها نیاز به اوقات خاصی در شبانه روز دارند. یک مثال واضح از این دسته از فعالیتها این است که شما نمی‌توانید تمرین آواز یا موسیقی خود را برای ساعاتی از شب که معمولا سایر افراد در حال استراحت هستند برنامه ریزی کنید. در مورد سایر فعالیتها مسأله کلی حساستر و ظریفتر است. مثلا در مورد مطالعه ، تحقیقات نشان می‌دهد که ساعاتی از شبانه روز بهترین زمان برای مطالعه هستند، مثل ساعت حول و حوش  10 صبح و 2 نصف شب،  در این دو ساعت منحنی یادگیری بسیار بالاست. علاوه بر این ساعت حول و حوش 3 بعد از ظهر منحنی یادگیری در پایینترین نقطه خود قرار دارد، بنابراین زمانی مناسب برای مطالعه نیست .

لذا توجه به رعایت تناسب زمانی بسیار مهم است. شما نمی‌توانید کارهایی را که نیاز به تمرکز بیشتری دارند در زمان بیداری فرزندان خانواده که در حال بازی و شلوغی هستند انجام دهید، یا زمان استراحت خود را در زمان کار و فعالیت دیگران قرار دهید.

5) از اتلاف وقت جلوگیری کنید.

ما معمولا اوقاتی را داریم که ذره ذره هدر می‌روند، بدون آنکه متوجه شویم. آنها را شناسایی کنید، علت آنرا بدانید و به رفع آنها اقدام کنید، این وقتها صرف استراحت شما نشده‌اند. چرا که استراحت یک زمان ویژه را در برنامه ریزی زمانی شما دارد. اتلاف وقت معمولا بخاطر تأخیر ، کندی عمل ،             بی حوصلگی و فراهم نبودن شرایط انجام فعالیت و ... بوجود می‌آیند.

6) برنامه خود را براحتی تغییر ندهید.

خیلی طبیعی است که گاه مسائلی پیش می‌آید که غیر منتظره هستند و اغلب برنامه ما را بهم می‌ریزند. در اینگونه مواقع کاملا هوشیار باشید؟ آیا شما می‌توانید جلوی این عامل مزاحم و مختل کننده برنامه خود را بگیرید؟ آیا ارزش آن بیش از سایر فعالیتهای شماست؟  در صورتی که اجباری در کار نباشد و یا ارزش فعالیت جدید چندان زیاد نباشد مقاومت کنید، مثل دعوت یک دوست برای صرف شام که می‌توانید آنرا به روز دیگری موکول کنید (یاد بگیریدچگونه نه بگویید) در غیر اینصورت می‌توانید یک برنامه جبرانی برای خود ردیف کنید و در اولین فرصت مشکل را جبران کنید. مثلا می‌توانید در برنامه‌های روزهای بعد کمی از اوقات تفریح خود را حذف کنید و صرف فعالیتی کنید که مجبور شدید آن را رها کنید.

پس یکی از ارکان اصلی موفقیت تحصیلی داشتن برنامه مناسب است؛یک روانشناس(مرکز مشاوره)      می تواند در این مهم شما را یاری دهد.

 

 

منتظر شما هستیم!

 

 


پيامبر اكرم( ص):كدو بخوريد، چرا كه عقل را تيز و (كارآيى) مغز را زياد مى‏كند.

تكنيك هاي تقويت حافظه

 

 

 

 

 

گاهي اوقات با اين مشكل مواجه مي شويم كه يك مطلب خيلي ساده را اصلاً به ياد نمي آوريم يا به سختي به ياد
مي آوريم يا اينكه هنگام صحبت كردن راجع به موضوعي خاص ناگهان ادامه مطالب را فراموش مي كنيم .

 براي غلبه بر این مشکل بهتر است حافظه خود را با تکنیک های زیر تقویت کنید.

 

فعال  باشید                                            

  اين در مورد هر چيزي بايد اعمال شود، هنگاميكه در حال شنيدن، تفكر و مطالعه كـردن هستيد. سعي كنيد از مطالبي كه فرد ديگري به شما می گوید، نكتـه برداري نـمـايـيـد. اگـر بيحال و غير فعال باشيد، مغزتان دچار كندي و تعلل مي گردد و اگر بـراي فـعـال بـودن تلاش كنيد، ذهنتان راحت تر مي تواند مطالب را بخاطر بسپارد.

تمركزكنيد                                           

     به جزئيات دقت نماييد. در طول روز چيزهاي بسيار زيادي را مي شنويـم اما تنها آنهايي را بياد        مي آوريم كه برايمان اهميت داشته اند.  مسائل مورد اهمـيت خـود را گـستـرش و بسط دهيد تا بيشتر بتوانيد آنها را به ذهن بسپاريد. يك روش خوب اين است كه همه چيز را حياتي فرض كنيد. وانمود كنـيـد كـه يـك كـارآگـاه جنـايـي هستيد و هر آنچه كه در پيرامون شما در حال اتفاق افتادن است، حائز اهميت مي باشد.

 

ايجادپيوستگي نمایید  

   بين آنچه كه مي خواهيد بياد بسپاريد و آنچه كـه قـبلا در ذهن داريد ارتباط به وجود آوريـد. اين ارتباط ميتواند يك رنگ، يك عدد يا يك كلمه هم قافـيـه بـاشـد.

 

تكرارنماييد      

روش تنبيه معلم مدرسه تان را بياد داريد؟ هرگاه فردي دچار خطايي مي شـد، مـجبورش مي کرد چندين و چند بار مطلبي را بنويسد. تكرار براي به ذهن سپردن مـوضـوعـات بسیار موثر بوده و باعث حك شدن افكار در مغزمان مي گردد. هرگاه فردي را ملاقات مي كـنـيـد، شروع به تكرار اسم او  در ذهن خود نماييد. وقتي كسي شماره تلفني را به شمـا مي دهـد، چندين بار آنرا روي كاغذ نوشته و با صداي بلند تكرار كنيد. اگر مي خـواهـيـد مـطلبي را حفظ كنيد كافي است آنرا چندين بار روي تكه اي كاغذ بنويسيد.

 

اسامي را بهم ربط دهيد

وقتي با كسي كه با او قبلا آشنا شده ايد اما اكنون اسمـش را بياد نمي آوريـد، برخـورد مي كنيد، دچار آشفتگي و كلافگي مي شويـد. مشكل را مـي تـوانـيد با مرتبط نمودن آن اشخاص با كسي كـه بـه آنـهـا شباهت دارد و يا بـا واژه اي كه با يـكـي از خـصـوصـيــات شخصيتي آنها  نـزديـك است، حـل نمـاييد. با اسامي آنها بازي كنيد ( رضا خوش تيپ، شيرين عسل ) و يك تصوير خيالي از آنها در ذهن خود مجسم نماييـد. بـراي بيـاد آوردن اسم  یک فرد مي تـوانـيد حروف الفبا را از ابتدا بازگو نموده تا اينكه به حرف ابتداي اسم او برسيد. احتمالا در اين هنگام كل اسم را بخاطر خواهيد آورد.

 

 

 

 

تصويري با مفهوم ايجاد كنيد

 از هرآنچه كه ميخواهيد بخاطر بسپاريد، تصويري خيالي در ذهن ايجاد نماييد. موضوعي را در ذهن خود تصور نماييد تا بتوانيد همه چيز را بـصـورتي واضح مشاهده كنيد. سپس هنگاميكه چيزي را فراموش كرده ايد، اين تصوير را مجسم كنيد تا مـغـز شـمـا اطـلاعـات از دست رفته را بازيابي نمايد.

 

از اطلاعات لذت ببريد 

ما هميشه موضوعاتي را در خاطرمان نگاه ميداريم كه به آنها علاقمنـد هستـيـم. اگـر از رياضيات متنفر باشيد، حـفـظ كـردن فـرمـول ها و تـئوريهاي پيچيده برايتان بسيار سخت خواهد بود. اما اگر يك فرضيه رياضي را به صـورت كامـل مطـالـعـه نـمـوده و بـا مـصـائب و سختي هاي فردي كه آن فرضيه را مطرح و عمر خود را براي اثـبـات آن صـرف كـرده آشـنا شويد، به مـوضوع عـلاقمند شده  بـه خاطر سپـردن آن بـي دردسر و آسان خواهد گرديد.

 

وقت بگذاريد

  حافظه بصـورت لحظه اي و آني عمل نمی­كند. براي هضم و درك اطلاعات بايد وقت كافي صرف نماييد. البته بخاطر سپردن بـعضي چيزها سريعتر از بعضي ديگر انجام مي­گيرد، اما هيچگاه خودتان را به دليـل كنـد بودن سرزنش نكنيد. وقتي سعي در حفـظ كردن چيزي داريد، سطح انرژي خود را بالا نگاه داشته و بصورتي مؤثر تمركز نماييد.

 

آرامش داشته باشيد

 فشار رواني براي برخي از افراد مفيد است اما اغلب ما وقتيـكه رها از تنشها مي باشيم، بهتر عمل            مي كـنـيم. نفسي عميق كشـيده و آرامـش خـود را حفظ كنيد. تمدد اعصاب باعث بالا رفتن سطح آگاهي و قابليت بخاطر سپاري در شما مي گردد.

گزينشي عمل نماييد

اين امكان وجود ندارد كه يك فرد همه مسائل پيرامون خود را به ذهن بسپارد. شما بايد انتخاب گر باشيد؛ آنچه را كه مايل به نگهداريش در حافظه هستيد برگزيـده و مـابـقـي را فراموش كنيد. مغز شما همانند يك كشوي فايل مي ماند. بنابراين پرونده هاي غيرضروري را دور انداخته و فضا را براي نگهداري چيزهاي مهم تر آزاد بگذاريد.

 

به سلامتي خود اهميت دهيد  

 مغز بصورتي صميمانه به بدن متصل است. هر روز تمرين كنيد تا فشار خوني متــعادل و ششهايي سالم داشته باشيد. از رژيم غذايي مناسب استفاده كنيد تا مواد غذايـي و ويتامينهاي مورد نياز بدنتان تامين گردند. خوردن مشروبات الكلي و استعمال دخانيات باعث كاهش خلاقيت ذهن مي شود.

 

روش قيفي

 سعي كنيد مفاهيم مورد نظر را از كلي به جزيي به ذهن بسپاريد تا چهارچوب كلي مطلب را بدانيد سپس به جزئيات و توضيحات آن بپردازيد. در ضمن وقتي كليات را بدانيد ، يادآوري جزئيات آسانتر است.

 

تداعي معاني

اگر ميان آنچه مي آموزيد و شرايطي كه در آن هستيد ارتباط برقرار كنيد و به معاني توجه كنيد، در نتيجه فكر كردن به مورد اول، مساله دوم نيز به ذهن مي آید كه اين مساله از دو راه امكان پذير است .

      الف ) ارتباط ميان موضوعات: به اين ترتيب پردازش اطلاعات به طور عميق انجام شده و چنانچه بتوانيم ميان اطلاعاتي كه از قبل در ذهن داشتيم و چيزي كه حالا ياد مي گيريم يك پل ارتباطي برقرار كنيم كارمان ساده تر مي شود.

      ب ) طبقه بندي موضوعات : مفاهيمي را كه از نظر معاني به هم نزديك هستند را در يك  گروه قرار دهيد.

تقطيع

 اطلاعات بزرگتر را به واحدهاي كوچكتر تقسيم كردن مي‌تواند باعث به خاطر سپاري آسانتر شود. مثلا براي حفظ كردن عدد 10 رقمي آن را به 5 عدد 2 رقمي تقسيم كرده و حفظ نمائيد.

 

داشتن هدف و برنامه ريزي

زماني كه هدف خود را از مطالعه مشخص كنيد آمادگي بيشتري براي خواندن و يادگيري داريد. داشتن هدف كمك  مي‌كند تا در حين مطالعه دقت بيشتري داشته باشيد و تمركز حواس بهتر مي‌شود.
برنامه ريزي درسي باعث مي‌شود كه در حين مطالعه دقت بيشتري داشته باشيد و تمركز حواس بهتر مي‌شود. برنامه ريزي درسي باعث مي‌شود كه هر مطلب و موضوع را در زمان خودش مطالعه كنيد. با برنامه ريزي به روند يادگيري خود نظم مي‌دهيد كه به مكانيسم حافظه كمك شاياني مي‌نمايد.

 

استفاده از تمام حواس

بينايي مانند ديدن و نگاه كردن جملات و شنوايي تكرار عبارات با صداي بلند به ويژه در زمان مرور، و حركتي مانند يادداشت برداري مي‌تواند به افزايش يادگيري كمك موثري نمايد.

نکات فوق می تواند در تقویت توانایی حافظه مؤثر باشد؛ولی با این حال در بعضی شرایط ضرورت دارد تا با کمک گرفتن از یک روانشناس (مرکز مشاوره دانشگاه) شیوه های صحیح مطالعه را یاد بگیریم.

 

  منتظر شما هستیم!

 

 

 


 

وقتی موفق نمی شویم!

 

حضرت محمد (ص) : صبر نصف ایمان و یقین همه ایمان است. 

دلم برای خونه تنگ شده!

 

 

از دیرباز،شوق وآرزومندی برای رسیدن به نزدیكان مضمون نوشته های نویسندگان وشعرا بوده است . اكثر ما به زادگاهمان یا محلی كه آن را خانه
می نامیم به شدت وابسته‌ایم
.هرگاه نتوانیم برای كسب آرامش وامنیت درخانه خود حضور یابیم ، بسیار آزرده می شویم .

بدون شک ، یکی از خاطره انگیزترین دوران زندگی ، دوران دانشجویی بویژه ترم اول دانشگاه است. اولین تجربه زندگی مستقل در فضایی غیر خانوادگی با همه جذابیت ها و دردسرهای زندگی جمعی در کنار احساس دانشجویی و دلخوشی های آن ، ویژگی خاصی به این دوره می دهد.

دوران دانشجویی با همه تلخی ها، خوشیها و سختیها و شیرینی اش ، بهترین دوران زندگی هر انسانی است. همین حس دانشجو بودن یکی از لذت بخش ترین ویژگی های این دوران است ، حس دانشجویی یعنی حس نخبه بودن ، ممتاز بودن ، برتر بودن و قابل احترام بودن است. حسی است که اعتماد به نفس و غرور در کنار افتخار و حس توانمندی در آن موج    می زند و دانشجو سوار بر این موج لذت می برد و گاهی به دیگران بویژه هم سن و سالان خود فخر می فروشد و خود را شایسته توجه و احترام بیشتری می داند.چه بسا افرادی که تنها به دلیل ملقب شدن به این لفظ فریبنده ، رنج کنکور و درس و بحث را می خرند تا کسای دانشجویی برتن کرده باشند. برخی با همین افتخار دانشجو بودن به خواستگاری می روند و زمانی پیشتر، همین امتیاز برای رسیدن به همسر مورد علاقه کافی بود.

وقتی شما خانه را به قصد حضور در دانشگاه ترك میكنید، چه بسا درجاتی از غم غربت ودلتنگی راحس كرده باشید.

برخی دانشجویان چنان غرق در هیجان دوستان وفعالیت‌های جدید می‌شوند كه كاملا زندگی پیشین خود را از یاد می‌برند.بعضی دانشجویان فقط در همان چند دقیقه اول هیجان زده هستند وسپس دلشان برای همه آن چیزهایی كه برایشان آشنا و صمیمی بود تنگ می‌شود و در آرزوی دیدار خانواده و دوستانشان به سر می‌برند.عده‌ای دیگر ، از همان ابتدای ورود به محیط نا آشنای دانشگاه و شهر در وحشتند .

آنها برای مدتی ،از چند روز تا یكی  دو سال تحصیلی ، غمگین اند و تا حدودی احساس بیچارگی می‌كنند.این مشكل برای دانشجوی خارجی یا غیر بومی دشوارتر است ،دسته اخیر دانشجویان برخلاف دانشجویان بومی از عوامل حمایتی محرومند ،عواملی نظیر دوستان هم شهری كه با یك زبان و گویش وعلاقمندی مشترك با یكدیگر سخن بگویند.

ما به هر محیط جدیدی پا بگذاریم ومجبور شویم نیازهایمان را به نحوی متفاوت با قبل وبا افرادی دیگر تأمین كنیم ،دچار غم غربت ودلتنگی می‌شویم .

هریك از ما برای تغییر وآموختن روش‌های مختلف كنار آمدن با محیط های جدید،آستانه تحمل خاصی داریم .غم غربت ،اصطلاحی كلی است كه اندوه ، غمگینی ،از دست دادن معنا ،ترس از تغییر، یا احساسات تنهایی را دربر می‌گیرد.

گاهی اگر دانشجو نتواند نیازهای دوست داشتن وتعلق خود را با افراد جدید تأمین كند. چه بسا دچار افسردگی جدی شود. درچنین شرایطی ،دانشجوی جدید (یا دانشجویی كه غم غربت دارد)در پی كمك های حرفه‌ای بر می‌آید تا از دغدغه‌ها و نگرانی- هایش سخن بگوید.

غم غربت شفای عاجلی ندارد، ولی هرگاه به شدت غمگین شوید،اگر با كسی حرف بزنید، حتما حالتان بهتر می‌شود اغلب اوقات، مشاوران  می‌توانند معنای تازه‌ای از خودمان و زندگی را به ما نشان دهند، آن ها ما را به حل مشكلات ودرك جدید محیط ترغیب می كنند .غم غربت، اغلب روشی است برای گفتن این كه ما از مواجهه با آینده می ترسیم یا در كنار آمدن با آن تردید داریم. حرف زدن با دوستان جدید، درگیر شدن دربرخی فعالیت‌های تازه (تا زمان مأنوس شدن با آنها )یا حرف زدن با مشاور یا معلم مورد علاقه‌تان راهی است برای تخفیف ناگوارترین حزن‌ها .

چند وسیله آشنا و مانوس را از خانه تان به محل جدیدبیاورید.چیزهایی مانند عكس ،گیاهان ، حس تداوم به فرد می‌دهند وشوك حاصل از محیط جدید را نزد وی تسهیل می كند.

دانشجویانی بوده اند که به دلیل شکست در این واقعه(نپذیرفتن شرایط جدید) ، ترک تحصیل کرده اند و چه بسا افرادی بوده اند که به این بهانه ، قله های ترقی علمی را طی نموده اند.

به هر حال دوران دانشجویی تجربه کوتاهی از همه زندگی است و با همه تلخی ها و خوشی هایش یکی از بهترین دوران عمر آدمی است.

 دلخوشی ها و دلتنگی هایی که در فضای غیررسمی دانشگاه ، آنچه که زیست دانشجویی نامیده
می شود تبلور دارد و در طول زندگی خاطراتش بر ذهن حاکم است .دلخوشی ها و
دلتنگی هایی که همیشه دوستشان داریم.

چند توصیه برای غلبه بر غم غربت ( سازگاری سریع تر):

ü        بپذیرید كه به آن دچارید.{بخش اعظم خاطرات شما و آنچه می توانید بدان تكیه كنید، درخانه قبلی تان است}.غم غربت پاسخی طبیعی به این احساس فقدان است.

ü        با خواهر وبرادر بزرگتان یا دوستی كه اوهم از خانه دور است،دراین باره صحبت كنید قدرت زیادی لازم است تا این واقعیت را بپذیریدكه چیزی شما را رنج می دهد وباید با آن روبرو شوید.

ü        با محیط جدید خود آشنا شوید.دراطراف قدم بزنید.اگر بدانید ساختمانها ،كلاسها وخدمات دركجا مستفرند،بهتر می‌توانید برخود مسلط شوید.

ü        از دیگران بخواهید شما را دركشف محیط تازه همراهی كنند.دوست یابی قدمی بزرگ درتخفیف غم غربت است .

ü        با اعضای خانواده‌تان درتماس باشید،اما تلفن‌های خودرا محدود كنید. برایشان درباره فعالیت‌ها وتجربه‌های جدیدتان بنویسید. آنها را متوجه سازید كه شما هم مایلید از حال وروزگار آنها مطلع باشید.

ü        قراری را برای رفتن به خانه تنظیم ومقدمات آن را فراهم كنید .این روش از احتمال بازگشت ناگهانی شما به خانه می‌كاهد و شما را روی هدفهای محل اقامت جدیدتان متمركز می‌كند.

ü        درپی فرصت‌های جدید برآیید .همان اندازه كه دیدن مردم ،كلاسها ،ساختمانها و دیگر موارد محیط جدید وحشت انگیز بنظر می‌رسند ،درعین حال فرصت آشنایی با مردمی را پیش می‌آورند كه بین شما و آنها زمینه علایق مشتركی وجود دارد. دركلاس‌هایی كه برای شما جالبند ،ثبت نام كنید وبه فعالیت‌های مورد علاقه‌تان سرگرم شوید،یا فعالیت تازه‌ای را امتحان كنید.

ü        كاری كنید .منتظر نشوید تا غم غربت خود برطرف شود.مشكلات مدفون شده، اغلب بعدها درچهره مشكلاتی دیگر مانند :سردرد،خستگی ،بیماری،یا كمبود انگیزه رخ می‌نمایانند.

ü        سعی کنید در محیط خوابگاه و در برخورد با دیگران حتی الامقدور کشمکش و مشاجره نداشته باشید .

ü        در مورد موضوع های بحث انگیز و بی نتیجه به جدل نپردازید.  نظم اتاق و خوابگاه را رعایت کنید و به حقوق دیگران احترام بگذارید. حساسیت های افراد را بشناسید و در لیست موارد رعایت شدنی قرار دهید . در صورت امکان با فعالیت های دیگر هم اتاقی ها هماهنگ شوید  . فعالیت هایی از قبیل درس خواندن، خوابیدن، صحبت کردن و ... تا ناهماهنگی به بروز کشمکش نیانجامد . از ایجاد روابط نزدیک و صمیمی با افرادی که هنوز شناخت کافی ازآنها ندارید،  خودداری کنید . در عین صمیمیت ، حریم های شخصی را رعایت کنید .

 


 

 

پیامبر (ص): صدقه زیاد بدهید، تا خداوند به شما روزى بدهد.

چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن!  (مديريت مالي(

 

 

فشار مالی بالاترین منبع استرس است.به عبارت ديگر یکی از فشارآورترین پدیده های زندگی این است که فرد در سطحی زندگی کند که متناسب با توان مالی اش نیست .

از آنجایی که شروع زندگی دانشجویی تا حدی شروع یک زندگی مستقل نیز هست بهتر است که مهارت مدیریت مالی را بیاموزید و تمرین کنید.

در اینجا چند تکنیک ساده برای پرهیز از چنین مشکلی ارائه گردیده است.

 

تکنیک هایی برای مدیریت مالی:

1-متوجه باشید که چه مقدار پول خرج می کنید.

افراد بسیاری که به خرج کردن معتاد شده اند، دیگر متوجه نیستند که چه مقدار پول خرج
 می کنند. ابتدا باید دقت کنید که هر آیتمی که قصد خرید آن را دارید چه قیمتی دارد و برای خرید هر یک از آنها باید چه مبلغی را پرداخت کنید، این امر می تواند به شما کمک کند که حساب پول هایتان را داشته باشید و ببینید آیا واقعاً به تمام چیزهایی که می خواهید بخرید، احتیاج دارید یا خیر. به عنوان مثال یک شب که بیرون می روید، ببینید چقدر خرج می کنید. گاهی اوقات افراد آنقدر پول نوشیدنی و غذای دوستان خود را حساب می کنند که اصلاً متوجه نمی شوند جیبشان خالی شده. این افراد زمانیکه به خانه بر می گردند احساس می کنند که باید مقداری از اسکناس هایشان را گم کرده باشند، غافل از اینکه تمام آنها را خرج دوستانشان کرده اند. شاید چیز گرانی هم نخریده باشند و فقط هزینه ی چای، قهوه، و بستنی و ... دوستانتان  را حساب کرده باشید؛ اگر با دقت بیشتری به این نوع خرج کردن های خود نگاه کنید، می بینید که اصلاً نیازی به خرید هیچ یک از آنها نبوده است.

2-تصمیمات آنی برای خرج کردن نگیرید.                                                   

اگر شما جزء افرادی هستید که به طور آنی تصمیم می گیرند تا اجناس گرانقیمتی را خریداری کنند، باید بر روی این خصوصیت اخلاقی خود تجدید نظر کنید. اگر چیزی را می بینید که واقعاً خوشتان
می آید و می خواهید آن را همان لحظه بخرید، یک لحظه صبر کنید، حداقل یک روز به خودتان وقت بدهید تا بیشتر روی خرید آن فکر کنید، شاید به این نتیجه رسیدید که اصلاً به آن نیازی ندارید. اگر هم به آن احتیاج داشته باشید بر می گردید و آن را تهیه می کنید. با انجام این کار فرصت پیدا می کنید تا اجناس مشابهی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند را نیز پیدا کنید.

3-به مکان هایی که به راحتی می توان پول خرج کرد نروید.

اگر ما وقت زیادی را در مکان های خاصی صرف کنیم، خود به خود به سمت پول خرج کردن کشیده می شویم. این نوع پول خرج کردن ها صرفاً احساسی هستند. بنابراین باید سعی کنید تا آنجایی که
می توانید اطراف مغازه های مورد علاقه تان پرسه نزنید. به پارک و یا جایی بروید که وسوسه پول خرج کردن به پایین ترین میزان خود برسد.

4-در زمان خرید اهداف خود را معین کنید .

پیش از اینکه به قصد خرید،خانه را ترک کنید، لیستی از تمام چیزهایی که به آن احتیاج دارید تهیه کنید. این کار بیانگر آن است که شما تنها چیزهایی را می خرید که به آن احتیاج دارید و اجناس را تنها به این خاطر که "خوشم آمد" نمی خرید. هیچ گاه بدون تعیین اهداف خرید، پا به بازارهای خرید نگذارید.

 

 

5-مایحتاج خود را اولویت بندی کنید.

پیش از اینکه جنسی را بخرید، ببینید ارزش آن چقدر است و تا چه حد به آن احتیاج دارید. اگر این کار را واقع بینانه انجام دهید، آنوقت متوجه می شوید که از هر 10 آیتمی که یادداشت کرده اید، تنها به 8 مورد آن نیاز داشتید. اگر برای این کار یک روز به خودتان مهلت بدهید، آنوقت زمانی که برای خرید بیرون می روید، تنها چیزهایی را تهیه می کنید که واقعاً به آن نیاز دارید.

6- از روی عادت پول خرج نکنید .

در اکثر موارد بیشتر ولخرجی های روزانه ما تنها از روی عادت شکل می گیرند. در بسیاری از مواقع این مخارج روزانه غیر ضروری به نظر می رسند. به عنوان مثال اگر هر روز صبح در مسیر خود به محل کار یک فنجان قهوه می خرید، چرا این پول را برای خرید یک قهوه ساز پس انداز نمی کنید؟ و یا اگر هر روز 2 -3 هزار تومان صرف نهار می کنید، به آن معنا نیست که مجبور هستید تا آخر عمر این کار را انجام دهید. از خانه نهار ببرید. کلیه آداب خرج کردن خود را مجدداً ارزیابی کرده و ببینید که آیا انجام آنها ضروری است یا خیر.

7- برای خود محدودیت های مالی محکم تعیین کنید.

اگر واقعاً نمی توانید جلوی ولخرجی های بی مورد خود را بگیرید، بهتر است به صورت هفته ای، میزان محدودی پول به خودتان بدهید. این پول باید نقد باشد، چراکه کنترل و رسیدگی به آن   راحت تر است. اگر یاد بگیرید که با ماهی مثلا100 هزارتومان مخارج روزمره خود را بگذارانید، برای پول هایتان ارزش بیشتری قائل می شوید و آداب صرفه جویی را به خوبی یاد می گیرید.

 

چند نکته جهت مدیریت مالی:

- به یاد داشته باشیدکه هر انسانی نیاز داردکه مدیریت مالی صحیحی داشته باشد چون منابع درآمد نسبت به هزینه ها محدودیت دارند.

- واقع بین باشید .معمولا درآمد انسان برای همه خواسته های او کافی نیستند.بنابراین خواسته ها و نیاز ها  را از هم جدا کنیدو تمرکز خود را بر نیاز ها بگذارید.

- مخارج خود را برای یک ماه ثبت کنید.فهرستی از مخارج خود تهیه کنید تا مشخص شود که هزینه های زندگی شما چقدر است.سپس در پایان هر هفته جدول صفحه بعد را تکمیل بفرمایید.

 

مخارج

هفته اول

هفته دوم

هفته سوم

هفته چهارم

هفته پنجم

 

 

 

 

 

 

سوپرماركت

 

 

 

 

 

رستوران

 

 

 

 

 

خشکشویی

 

 

 

 

 

حمل و نقل

 

 

 

 

 

پوشاک

 

 

 

 

 

قبوض

 

 

 

 

 

سرگرمی(سینما)

 

 

 

 

 

کتاب

 

 

 

 

 

فیلم،نوار،CD

 

 

 

 

 

هدیه به دوستان و اقوام

 

 

 

 

 

پس انداز

 

 

 

 

 

مسافرت

 

 

 

 

 

 

 - برای کنترل نحوه خرج کردن پیشنهاد  می کنیم اهداف خود را مشخص بفرمایید .

- مشخص کردن اهداف مالی کار مهیجی است .این شما هستيد که  تصمیم مي گيريد كه می خواهید با پولتان چه کار کنید؟يعني رسيدن به هدف بدون گرفتن وام.

- قسمتی از منابع مالی خود را برای برنامه های تفریحی و ذوقی کنار بگذارید.به یاد داشته باشید که بسیاری از تفریح ها و سرگرمی ها در کشور ما ارزان هستند .از سوی دیگر دانشگاه برنامه های تفریحی زیادی با هزینه های اندک در اختیارتان  میگذارد.

- مخارج روزانه زندگی خود و مخارجی راکه موردی و فصلی هستند جدا کنید .مثلا در شروع ترم هزینه های رفت و آمد و هزینه های خرید کتاب بیشتر از طول ترم است.

- برای کاهش مخارج زندگی روزانه بهتر است با هم اتاقی ها و دوستان خود مشترکا عمل کنید.معمولا بدین منظور یک «مادر خرج» تعیین میشود که خرج ها را یک جا انجام داده و بعد مخارج بین اعضا تقسیم میشود.

- آینده نگر باشید.هنگامی که هزینه های فصلی خود را بدانید آن وقت میتوانید طبق آن برنامه ریزی کنید.از قبل به فکر هزینه های فصلی مانند  رفت و آمد ، مهمانی و عروسی، خرید کتاب، مسافرت یا رفت و آمد به شهر خود داشته باشید و از قبل شروع به پس انداز کنید تا دچار سردرگمی نشوید.

- در جستجوی کار باشید. بعضی از دانشجویان همزمان با تحصیل کار می کنند. بعضی از قسمت های دانشگاه کارهای دانشجویی در اختیار دانشجویان میگذارد.در این زمینه اطلاعات جمع آوری کنید که در موقع نیاز از آنها استفاده کنید .بعضی از اساتید در کار ها و پروژهای خود نیاز به همکار دارند.ازآنان راهنمایی و اطلاعات بگیرید .این کار نه تنها منابع مالی شما را تقویت میکنند بلکه شما اطلاعات علمی زیادی در خصوص کار های عملی و پروژه های علمی میآموزید .

- صرفه جو باشید. صرفه جویی در فرهنگ ما بسیار پسندیده است.صرفه جویی با خست فرق دارد.بسیاری از هزینه ها را میتوان با صرفه جویی کاهش داد.

- در صورتیکه مشکل مالی پیدا کردید،فورا کمک بگیرید.در این شرایط نزدیکان خود را در جریان بگذارید. علاوه بر خانواده ،از خدمات امور دانشجویی، اداره رفاه ،اداره مشاوره (مددكاري) و.....کمک بگیرید.چون اگر دیر اقدام کنید ممکن است مشکلات دیگری نیز پیدا کنید.

- اداره رفاه و خدمات امور دانشجویی معمولا وام هایی در اختیار دانشجویان قرار میدهند. اطلاعاتی در خصوص این واحد ها و شرایط وام آنان به دست بیاورید تا در مواقع نیاز بتوانند از آنها کمک بگیرید .

 

لزوم صرفه جویی و قناعت

صرفه جویی و قناعت در زندگی و هزینه های مختلف، مایه آرامش روحی و روانی است و کسی که آن را سرلوحه زندگی خود قرار می دهد، از فقر و بدبختی نجات می یابد و شرافت و عزت اجتماعی و رضایت و خشنودی الهی را به دست می آورد. اگر قرآن به مومنین صالح وعده خوشبختی وحیات طیبه داده است، طبق فرمایش امام علی(ع) مراد از آن قناعت در زندگی است. رسول خدا (ص) بهترین فرد از امت اسلامی را کسی می داند که صرفه جویی پیشه کرده و به روزی حلال قانع باشد و بدترین فرد از امت اسلامی را کسی دانسته که حریص دنیا باشد. طبیعت انسان بر آمال و آرزوها سرشته شده است، اگر انسان بدون تربیت نفس پیش رود و به مربی آگاه دسترسی پیدا نکند، در چنین حالتی در آرزوهای مادی و شهوی باقی می ماند و هرگز به کمالات انسانی نمی رسد. اما اگر از تعالیم آسمانی بهره برده و بر نفس خود چیره شود و رسیدن به دنیا و اهل آن را هدف قرار ندهد، به سعادت دنیوی و اخروی خواهد رسید. راه عملی قناعت و اجتناب از اسراف، باور کردن حساب و بازدهی اعمال در روز رستاخیز و همسویی با نیکان و دوری از اهل دنیاست. امام باقر(ع) فرمودند: «با دوری از حرص و طمع به میدان قناعت وارد شو.» امام علی(ع) نیز فرموده اند: «هیچ گاه قناعت پیش نیاید جز آنکه حرص و طمع از میان برود.»

 

 

 

 


امام صادق (ع):كسى كه امروزش بهتر از ديروزش باشد، شايسته است كه مورد غبطه قرار گيرد.

کمرویی و  روش­های مقابله با آن

 

 

 

کمرویی مقوله‌ای پیچیده­ای است. هرچه نزدیکتر بنگریم تنوع بیشتری در آن مشاهده می‌کنیم. کمرو بودن نشانگر صفت فردی است که به خاطر «ترسو بودن ، احتیاط کاری و.... » نزدیک شدن به او مشکل است. فرد کمرو هوشیارانه از مواجهه با افراد یا چیزهایی مشخص یا انجام کاری همراه با آن بیزار است. در گفتار یا کردار خود ملاحظه کار است و توانایی ابراز وجود نداشته و می‌ترسد. بخصوص ترس از افرادی که به دلایل عاطفی تهدیدکننده به شمار می‌آیند. بیگانگان یا افراد ناشناس بدلیل تازگی حضورشان یا عدم اطمینان به آنان یا مسئولان یا افراد با قدرت و افراد جنس مخالف.پی آمدهای منفی و شدت کمرویی هر قدر باشد باز هم می‌توان بر مشکل غلبه کرد و برای انجام این کار لازم است که ریشه‌های کمرویی را بشناسیم و آنوقت برنامه‌ای مناسب برای تغییر اساس آن طرح ریزی کنیم.

 

حالت‌های کمرویی:

حالت‌های عمومی :  در حالت عمومی شخص کمرو به تاثیرش بر دیگران توجه می‌کند. در این حالت شخص سؤالاتی مانند « درباره من چه فکر می‌کنند؟ ، چه تاثیری بر آنها می‌گذارم؟، آیا مرا دوست دارند؟ و . » را در ذهن می‌پرسد. بدین ترتیب کسانی که از نظر عمومی کمرو هستند می‌توانند ترس ، عدم اطمینان و خصوصیات خوب و خواسته‌های خود را با افراد دیگر در میان بگذارند. بنظر می‌رسد شدت کمرویی در این افراد بیشتر از افراد گروه دیگر است. احساسات آنها بر عملکردشان تاثیر می‌گذارد که در پی آن بر ارزیابی دیگران از آنان تاثیر می‌گذارد. که در نهایت بر طرز تفکرشان درباره خودشان تاثیر می‌گذارد. احساسات بد ، عملکرد پایین ، گفتار و رفتار ضعیف ، عزت نفس پایین و غیره فقط نمونه‌ای از احساسات و رفتار ناشی از کمرویی آنان است.

حالت‌های خصوصی :   در حالت خصوصی فرد کمرو به درون خود متمرکز می‌شود. احساسات و تفکر او نسبت به خود و توانایی‌هایش به صورت جملاتی نظیر «من بی لیاقت هستم، من احمق هستم، من زشت هستم و من بی‌ارزش هستم» بیان می‌شود. با این حال این افراد چنانچه با استعداد باشند ممکن است در حرفه خود به سرعت پیشرفت کنند و حتی به افراد سرشناس تبدیل شوند اما هیچ کس نمی‌داند برای این پیشرفت‌ها چه نیرویی صرف شده است. در واقع انرژی روانی زیادی برای شرکت در این رویدادها و کارها صرف شده است حتی برای اجرای جزئیات بسیار کوچک نیز انرژی روانی بکار رفته است.

 

تاثیرات کمرویی :   کمرویی یک ناتوانی ذهنی است که نتایج و تاثیرات ویرانگری از قبیل موارد زیر را به بار می‌آورد:

ü     کمرویی ملاقات با افراد جدید ، دوست یابی و بدست آوردن لذت واقعی از تجربیات خوب ، را دشوار می‌سازد.

ü     کمرویی مانع دفاع از حقوق بر حق خود و ابراز عقیده و بیان ارزشهای فردی می‌گردد.

ü     کمرویی ارزیابی مثبت از ویژگی‌های شخصیتی را محدود می‌سازد.

ü     کمرویی باعث اشتغال شدید فکری در مورد روش رفتار فردی در موقعیتهای اجتماعی می‌شود.

ü     کمرویی تفکر مثبت و سازنده و برقراری ارتباط ثمر بخش را دشوار می‌سازد.

ü     احساسات منفی مانند افسردگی ، اضطراب و احساس تنهایی همراهان کمرویی هستند.

 

علائم کمرویی :

علائم اجتماعی : هشتاد درصد افراد کمرو به داشتن روابط اجتماعی بی‌میل هستند و نمی‌خواهند با کسی صحبت کنند. در واقع سکوت در موقعیتهای اجتماعی ویژگی بارز آنها است. حتی زمانیکه افراد کمرو روشهای ویژه‌ای را برای صحبت کردن در جمع فرا می‌گیرند باز هم بعضی از آنها به سکوت خود ادامه می‌دهند شاید دلیل این امر آن است که هنوز هم در سطح فردی همگام با برقراری ارتباط با دیگران احساس ناراحتی می‌کنند.

علائم فردی: کمرویی باعث می‌شودکه این افراد برداشت و دیدگاه درستی از توانایی خود نداشته باشند در واقع آنها برای خود ارزش کمتری قائل هستند و به همین دلیل افراد کمرو افکار و احساسات و اعمال بسیاری را که ظاهر می‌شود سرکوب می‌کنند. افراد کمرو واقعاً در دنیای درونی خود زندگی می‌کنند.

 

درمان کمرویی:

برای کمرویی، یک درمان فوری وجود ندارد. کمرویی با دارو برطرف نمی شود و اقدامات پزشکی و استفاده از داروهای آرام بخش و تقویت کننده ها (مولتی ویتامین ها) تأثیر مستقیمی بر کمرویی فرد ندارد. کمرویی اساساً رفتاری است اکتسابی و آموخته شده، و برای درمان و برطرف کردن آن باید
یاد زدایی صورت گیرد و رفتار تازه و مطلوب اجتماعی در فرد فراگیر شود.

اساس درمان کمرویی تغییر در حوزه ی شناختی (شناخت درمانی) و تحول در رویه ی زندگی و حیات اجتماعی فرد است، تغییر در شیوه ی تفکر، یافتن نگرش تازه نسبت به خود و محیط اطراف، برخورداری از قدرت انجام واکنش های نو در برابر اطرافیان و تعامل بین فردی، تغییر در باورها و نظام ارزش هایی که کمرویی را تقویت می کند و سرانجام دستیابی به کانون اصلی اضطراب، کاهش اضطراب در فرد کمرو، تقویت انگیزه و افزایش مهارت های اجتماعی و توانایی های تحصیلی، شغلی و حرفه ای، اصلی ترین روش درمان کمرویی است.

در اینجا سعی می شود که به مؤثرترین روش های کاربردی درمان کمرویی اشاره شود:

تقویت خودپنداره مثبت و خودباوری دوباره: از مهمترین روش های درمان کمرویی،توجه دادن فرد کمرو به قدرت تفکر، نحوه ی نگرش و بازخورد وی نسبت به پدیده های مختلف و ایجاد آمادگی لازم درونی برای ایجاد تغییرات مثبت در حوزه ی شناختی اش است. هرگونه تغییر در نگرش ها و بازخوردهای فرد کمرو نسبت به خود و محیط اطراف، مقدمه ی لازمی برای خود پنداری و تغییر رفتار خواهد بود. کمرویی یک رفتار نامطلوب است. هر رفتاری قابل تغییر است، اما باید توجه داشت که هر روشی،  توسط هر کسی و در هر شرایطی ممکن است مؤثر واقع نشود.

- خانواده و تربیت اجتماعی: توجه خاص اولیاء و مربیان به مبانی تربیت اجتماعی و تقویت مهارت های ارتباطی، از اساسی ترین مسائل در پیشگیری و درمان کمرویی کودکان و نوجوانان است. همه ی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان باید به نقش فردی، وظیفه ی خانوادگی و رسالت اجتماعی خویش در موقعیت های مختلف کاملاً واقف و در ایفای مسئولیت ها پیشگام باشند.

در تربیت اجتماعی و پرورش مهارت های ارتباطی کودکان و نوجوانان، پیشگیری از معلولیت اجتماعی ایشان و درمان کمرویی،بیشترین مسئولیت ها بر عهده الگوهای رفتاری بزرگسال است. بنابراین پدران و مادران و نزدیکان کودکان و نوجوانان، به مثابه محبوبترین و مؤثرترین الگوهای رفتاری در تعلیم و تقویت مهارت های اجتماعی و یا پدیدآیی کمرویی در ایشان به طور جدی سهیم هستند؛ چرا که بچه ها به طور مستقیم و غیرمستقیم از الگوهای رفتاری بزرگسال در موقعیت های مختلف خانوادگی و نقش آفرینی های اجتماعی را یاد می گیرند و با ایشان همانندسازی می کنند.

هنر درمانی: مشاهده ی بعضی از برنامه های نمایشی (برنامه های سینمایی و تلویزیونی، تئاتر، نمایش عروسکی و ...) که در آن کودک یا نوجوان کمرو نقش اصلی را عهده دار است و با تغییر نگرش، برانگیختگی روانی و تقویت اراده و خودباروی، به تدریج در گروه ها و عرصه های مختلف اجتماعی مشارکتی فعال پیدا می کند و بعضاً رهبری گروه را نیز عهده دار می شود، می تواند در ذهن فرد تماشاگر کمرو بسیار مؤثر واقع شود و در درمان کمرویی شان مفید باشد؛ چرا که کودکان کمرو با قهرمان نمایش همانند سازی می کنند و تلاش می کنند که مثل او باشند.همچنین تشویق کودک یا نوجوان کمرو برای شرکت در برنامه های نمایشی (در مراکز پیش دبستانی و مدارس) و ایفای
 نقش های مؤثر به گونه ای که فشار روانی چندانی متوجه او نباشد، روش مناسبی برای کاهش اضطراب اجتماعی و درمان کمرویی خواهد بود.

فعالیت های اجتماعی و بازی های گروهی:ترغیب کودکان و نوجوانان کمرو برای مشارکت در
فعالیت های مختلف دسته جمعی و بازی های گروهی می تواند تأثیر بسیار زیادی در کاهش اضطراب و افزایش مهارت اجتماعی ایشان داشته باشد. واضح است که ترغیب و تشویق کودکان کمرو برای شرکت فعال در برنامه های گروهی نظیر: تهیه ی کاردستی مشترک، آماده کردن پوستر یا روزنامه ی دیواری، مطالعه و مسابقه ی علمی، قصه گویی و داستان سرایی، اجرای برنامه ی نمایشی، شرکت در گروه سرود، ورزش ها و بازی های چند نفره، فعالیت های عمرانی، فرهنگی و بسیجی و ... توجه به نقطه ی قوت و ویژگی مثبت و قابل تأیید و تشویق کودک و سوق دادن وی به طرف فعالیت های جمعی، به خصوص در مراحل اول در جمع های آشنا و صمیمی و بعضاً کم سن و سال تر از طریق همان نقطه ی مثبت و قابل عرضه ی وی صورت می گیرد. به نحوی که کودک یا نوجوان قادر
می شود در اولین تجارب گروهی خود از ویژگی مثبت و مهارت برتر خود بهره بگیرد و با تأثیر توفیق نسبی در گروه و جلب تأیید ایشان، احساس خودپنداری و خود ارزشمندی اش تقویت گردد.

صحبت کردن، شعر خواندن، خاطره گفتن و نقل مطالب کتاب دلخواه، تعریف موضوع و محتوای یک فیلم سینمایی، اظهار نظر درباره ی مسائل خانوادگی و اجتماعی، قصه گویی و داستان سرایی، توضیح یک مسئله و یا تدریس یک موضوع درسی مورد علاقه توسط نوجوان یا بزرگسال کمرو به مخاطبان مختلف، به ترتیب اهمیت و اقتدار ایشان از نظر فرد کمرو، از مخاطبان خردسال آشنا و صمیمی نظیر خواهرزاده ها، برادرزاده ها و فرزندان کوچک خانه و بستگان گرفته تا مخاطبان خردسال آشنا، اما غیرصمیمی و غیر فامیل؛ از مخاطبین خردسال غریبه تا مخاطبان همسال آشنا و صمیمی؛ از مخاطبین همسال آشنا، اما غیرصمیمی تا مخاطبان همسال غریبه؛ از مخاطبین بزرگسال آشنا و صمیمی تا مخاطبان بزرگسال آشنا، اما غیر فامیل و غیر صمیمی؛ و سرانجام از مخاطبین بزرگسال مقتدر و متنفذ، اما غیر نقاد گرفته تا مخاطبان مقتدر، متنفذ و نقاد و برقراری و حفظ ارتباط بصری طبیعی با ایشان، با چهره ای گشاده و متبسم، صدایی محکم و مطمئن، با آرامش روان، اطمینان خاطر، اعتماد به نفس کامل و احساس خود ارزشمندی؛ مؤثرترین روش اصولی و تدریجی اضطراب زدایی و افزایش مهارت اجتماعی و درمان کمرویی است.

- افزایش خودآگاهی، تقویت خودپنداری مثبت و کاهش کمرویی.

به راستی شما چقدر کمرو هستید؟ کمرویی خودتان را چگونه ارزیابی می کنید؟ در چه مواقعی، چگونه و به چه میزان دچار کمرویی می شوید و علتش را چه چیز می دانید؟ وقتی دچار کمرویی
می شوید چه احساسی پیدا می کنید؟ در برخورد با چه کسانی کمتر دچار کمرویی می شوید؟ در کدام موقعیت ها و در حضور چه افرادی بیشتر دچار کمرویی می شوید و چرا؟ در مقایسه با دوستان و اطرافیان، خودتان را چگونه ارزیابی می کنید؟ چه برداشتی از کمرویی خود دارید؟ آیا وقتی تنها هستید باز هم احساس کمرویی دارید؟ چه احساسی پیدا می کنید؟

اندیشه ی شما برای یافتن پاسخ های صریح و جامع به این قبیل سؤالات، گام مهمی است برای درک بهتر خود و شناخت ویژگی ها، توانمندی ها و نقاط قوتی که در خویش سراغ دارید.

بدون شک شما می توانید خودتان را تغییر دهید، به شرط آن که بر این باور باشید که توان انجام این کار را دارید. شما باید تصور و برداشت مثبتی از خود داشته باشید و ماهیت کمرویی خودتان را مورد ارزیابی و تحلیل و تفسیر قرار دهید و با تقویت خودپنداری مثبت، احساس خود ارزشمندی و توسعه ی مهارت های خاص و موفقیت آمیز اجتماعی نه تنها خودتان را تغییر دهید و کمرویی تان را برطرف کنید، بلکه در درمان کمرویی افراد دیگر نیز نقش مهمی را عهده دار شوید و به آنها کمک کنید که خودشان را تغییر دهند و بر پدیده ی کمرویی غالب شوند.

برای این که در درک بهتر و کشف وجود گرانقدر خود و برخورداری از خود پنداری تازه حرکت جدی داشته باشید، دستورالعمل های زیر را با دقت انجام دهید.

الف) تصویر خودتان را بکشید، (هر طور که می توانید) و سپس: به عکس خود نگاه کنید. آیا تصویر شما تصویر کاملی است؟ آیا در قسمت یا نقطه ای از عکستان نقصی را مشاهده می کنید؟ آیا در تصویر خود حالت هیجانی می بینید؟ آیا وقتی که به خودتان خوب می نگرید، خود را آدمی فعال
 می یابید یا فردی کاملاً منفعل و تحت فرمان دیگران؟

ب) به آیینه نگاه کنید و تصویر وجود ارزشمندتان را در آن ارزیابی نمایید. دوباره به خودتان خوب نگاه کنید.

با کدام حالت و چه قیافه ای می توانید تأثیر بیشتری روی دیگران بگذارید؟

ج) چنانچه برای شما یا خانواده تان مقدور است فیلمی از زندگی 24 ساعته ی خودتان تهیه کنید و یا برنامه ی زندگی 24 ساعت گذشته ی خود را بر روی کاغذ بنویسید و در ذهنتان مرور کنید. در شرایط و موقعیت های گوناگون چه کرده اید؟ چگونه؟ چرا؟ آیا می توانستید رفتار بهتری و مؤثرتری داشته باشید؟ شما فردا و فرداها را پیش رو دارید، پس با ارزیابی مجدد از شخصیت و توانمندی های خود آمادگی تان را بیشتر کنید. برای امنیت شخصی خود احترام و ارزش خاص قائل شوید، آن را حفظ کنید.

د) برای زندگی روزانه ی خود برنامه ریزی کنید. مطابق برنامه ی تعیین شده، روز خودتان را آغاز کنید و بر همان اساس گام بردارید، سخن بگویید، بپرسید، تلفن کنید، به محل، شخص یا اشخاصی که در نظر دارید مراجعه کنید و کاملاً فعال باشید.

ه) احساسات و خاطرات خود را درباره ی تجارب ناخوشایند ناشی از کمرویی تان بنویسید.

و) برداشت و نگرشتان را نسبت به خانواده ی خود بنویسید.

ز) برای خودتان نامه بنویسید. بدون رودربایستی و با صراحت احساسات خویش را بر روی کاغذ آورید، گله ها را بیان کنید و انتظارات خود را یادآور شوید!

ح) اگر خودتان بر این باور باشید یا به شما بگویند که فقط یک ماه دیگر از حیات شما باقی است، عمر یک ماهه ی خودتان را چگونه خواهید گذراند؟ چه می کنید؟ به کجاها می روید؟ چه می گویید؟ روی سخنتان بیشتر با چه کسانی خواهد بود؟ آخرین کلامتان چه خواهد بود؟ آیا باز هم کمرو باقی خواهید ماند؟

 


 

پیش از آنکه بیمار شوی به سلامتی ات توجه کن. : (ص)   پیامبر

افسردگي و راههاي مقابله با آن

 

 

 

 

 

 تقریباهر کسي گهگاه احساس افسردگی میکند. اکثر ما گاهی وقتها احساس غم و رخوت می کنیم و به هیچ فعالیتی، حتی فعالیتهای لذتبخش، علاقهای نشان نمیدهیم. افسردگی پاسخ طبیعی آدمی به فشارهای زندگی است. عدم موفقیت در تحصیل یا کار، از دست دادن یکی از عزیزان و آگاهی از اینکه بیماری یا پیری توان ما را به تحلیل میبرد، از جمله موقعیتهائی هستند که اغلب موجب بروز افسردگی میشوند. افسردگی تنها زمانی نابهنجار تلقی میشود که یا با واقعهای که رخ داده متناسب نباشد و یا فراتر از حدی که برای اکثر مردم نقطه آغاز بهبود است ادامه یابد.                                                                                                                                                                  

سازمان بهداشت جهاني اختلال افسردگي را جزو يكي از مشكلات اصلي و مهم سلامت در سراسر جهان اعلام كرده است. ناتواني ناشي از بيماري افسردگي در حد و اندازه و گاهي بيشتر از بيماري هاي مزمني مثل فشارخون بالا يا بيماري قند است.به نظر مي رسد بروز اختلالات خلقي و افسردگي به خصوص در گروه سني جوانان رو به افزايش است كه شايد علت آن ، افزايش ميزان مصرف الكل و سوء مصرف ساير مواد در اين گروه سني باشد. همچنين تكاليف مربوط به اين گروه سني مثل رفتن به سربازي يا ورود به دانشگاه از جمله عوامل استرس زاي موثر در بروز افسردگي آنها است. در اين مقاله پس از بررسي انواع وضعيت هاي خلقي، چگونگي مواجهه و مقابله با افسردگي توضيح داده خواهد شد.

 

از نظر خلقي در چه وضعيتي قرار داريم؟

خلق (mood) يك حالت پايدار دروني است كه ممكن است طبيعي (normal) ، بالا (elevated) ، يا افسرده (depressed) باشد. افراد به طور طبيعي طيف وسيعي از حالات خلقي تجربه مي كنند. همچنين افراد احساس مي كنند كه مي توانند بر حالات خلقي و عاطفي خود كم و بيش مسلط باشند. در اختلالات خلقي(از جمله افسردگي) اين احساس تسلط از بين رفته و فرد درد و رنج عظيمي مي كشد.

خلق افسرده:

خلق افسرده يكي از علائم كليدي افسردگي است. فرد داراي خلق افسرده احساس اندوه، نااميدي،غم يا بي ارزشي مي كند. فرد افسرده غمي تجربه مي كند كه با دلتنگي يا سوگ فرق دارد؛ نوعي درد مشقت بار روحي طاقت فرسا. وقتي خلق افسرده مي شود اعتماد بنفس فرد پايين مي آيد. روابط دچار مشكل     مي شود و فرد از نزديكي به ديگران فراري است.

خلق بالا:

كساني كه خلق بالا تجربه مي كنند، رفتارشان به ظاهر خلاف آن چيزي است كه در افسردگي ديده      مي شود. شخص پر از نيرو و شور و اعتماد به نفس است، دائما صحبت مي كند، از كاري به كار ديگر  رو مي كند بي آنكه نيازي به خواب داشته باشد و نقشه هاي بزرگي مي چيند بي آنكه به عملي بودن آن بينديشد.

خلق طبيعي:

در خلق طبيعي فرد بر حالات روحي و خلقي خود احساس كنترل دارد و اسير نوسانات خلقي خود نيست. اعتماد به نفس كافي براي ابراز وجود دارد و در عين حال خويشتن دار است. احساس خوشحالي يا ناراحتي خود را در هركجا كه بخواهد مي تواند كنترل كند.از خود و زندگي احساس رضايت دارد ، برقراري ارتباط براي او خوشايند است و به او اعتماد بنفس مي دهد.

 

براي تغيير خلق افسرده چه كارهايي انجام دهيم؟

1)انجام فعاليت هاي لذت بخش: جهت حفظ تعادل خلقي و كسب روحيه مناسب تلاش كنيد كه به فعاليت هاي لذت بخشي چون شركت در مهماني هاي خانوادگي،ديدن فيلم،كوهنوردي،پياده روي،رفتن به استخر و ...بيشتر بپردازيد.

2)    برنامه ريزي فعاليت ها: نگذاريد كه روزها و شب ها براي شما توده اي بي شكل از زمان باشد.طول روز را به بخش هاي كوچك تري تقسيم كنيد و براي هر بخش يك فعاليت در نظر بگيريد. در اين صورت اگر در يك بخش از زمان غير فعال بوديد، مي توانيد در بخش هاي ديگر فعال شويد و روحيه خود را بازيابيد.

3)  تقويت شبكه حمايت اجتماعي:  همه ما نيازمند حمايت ديگران هستيم. استقلال مطلق افسانه اي است كه فرد را به انزوا و تنهايي مي كشاند.تحقيقات بسياري نشان داده اند افرادي كه از طرف خانواده و دوستان حمايت مي شوند از سلامت روان بالاتري برخوردارند ودر برابر سختي ها مقاومت بيشتري دارند.

4)  مراجعه به متخصصين:بعضي اوقات به تنهايي نمي توانيم كنترل خلقي خود را حفظ كنيم و نياز به كمك حرفه اي داريم. در اين گونه موارد باز هم به خاطر داشته باشيد كه تنها نيستيد. يكي از راه حل هايي كه هنوز پيش روي شماست، مراجعه به مشاورين، روان شناسان و روان پزشكاني است كه در مركز مشاوره دانشگاه مشغول به كار مي باشند.

براي تغيير خلق افسرده چه كارهايي انجام ندهيم؟

1)  مصرف مواد و الكل: افسردگي از جمله مشكلاتي است كه باعث ابتلاي فرد به مواد شيميايي تغيير دهنده خلق مي شود. اين مواد با ايجاد حالات شادي و لذت مصنوعي ولي بسيار قوي، علائم افسردگي را كاهش مي دهند و فرد را از درد و رنج اين اختلال نجات مي دهند. مواظب باشيد جهت شاد نگه داشتن خود به مواد پناه نبريد.

2)   شب نشيني: بعضي از افراد جهت كنترل خلق افسرده خود بيشتر اوقات خود را در جمع دوستان سپري مي كنند، بدون هيچ گونه توجه به كارهايي كه بايد انجام دهند. البته افتادن فاز خواب به انتهاي شب(يعني بيدار بودن تا دير وقت) تا حدودي در بهتر شدن خلق آنها موثر است اما به قيمت از دست دادن صبح روز بعد. اين امر در خوابگاههاي دانشجويي زياد مشاهده مي شود كه خود يكي از عوامل غيبت هاي زياد و افت تحصيلي است.

3)پناه بردن به فعاليت هاي افراطي و غير موثر: انجام فعاليت هاي فوق برنامه در دانشگاه امري طبيعي است. اما بعضي اوقات اين فعاليت ها راهي برا ي فرار از دردهاي روحي است و باعث مي شود كه فرد در اين فعاليت ها بدون هيچ برنامه اي غرق شود. اين امر باعث مي شود كه دانشجو از تكاليف اصلي خود در خصوص تحصيل باز بماند و اين خود اعتماد بنفس آنها را تهديد مي كند. البته بايد توجه داشت كه انجام برنامه ريزي شده فعاليت هاي فوق در بهتر شدن وضعيت خلقي و ارتباطي دانشجو بسيار موثر است.

4)  قرار گرفتن در گروههاي فكري خاص: فرد در دانشگاه ممكن است با افكار و عقايد گوناگوني مواجه شود كه براي او جذابيت هاي زيادي داشته باشد. مطالعه و دانش در خصوص اين عقايد و تحليل آنها مي تواند مفيد باشد. اما بعضي اوقات وارد شدن به اين گروهها برابر با رها كردن تحصيل و بي هدفي است. چه بسيار ديده مي شود كه افرادي تمام وقت خود را در خوابگاه صرف ديدن و تحليل فيلم و يا خواندن شعرمي كنند. با اين كار فرد ممكن است خلق خود را در سطحي مناسب نگه دارد و فعاليت خود را حفظ كند اما در نهايت به خاطر اينكه نمي تواند به تكاليف و كارهاي اصلي خود برسد در دام افسردگي فرو مي غلطد. حفظ تعادل در اين موارد بسيار الزامي است.

5)  وابستگي يا كناره گيري بيش از حد: افسردگي ممكن است هر يك از وضعيت هاي زير را به دنبال داشته باشد: ممكن است فرد به خانواده ، دوستان، اساتيد، و ... وابسته شود و كاملا به اراده آنها زندگي كند. يا اينكه به همه اين افراد پشت كند. در هر دو مورد فرد در مسير افزايش افسردگي خود حركت مي كند. كناره گيري فردافسرده بيشتر بخاطر اين است كه در روابط خود شكست مي خورد و وابستگي او بيشتر بخاطر اعتماد به نفس پايين او است.

 

 

چگونه با یک اندیشه بد،افسرده می شویم؟

يكي از  علت­هاي مهم بسياري از ناراحتي­هاي روحي از جمله افسردگي،اضطراب و حتي اعتياد يا مشكلات تحصيلي شيوه فكر كردن افراد است. اين كه به چه مساله­اي فكر مي­كنيد مهم نيست مهم اين است كه چگونه فكر مي­كنيد.

در اینجا فرض بر این است که تفسیر فرد از یک رویداد، شیوه رفتار و نوع احساس وی را تعیین می کند.به این مثال توجه کنید: چنانچه در اتاق خود تنها نشسته­اید صدایی از بیرون اتاق بشنوید ممکن است دچار احساس­های گوناگونی از قبیل ترس و یا شادی شوید.چگونه ممکن است یک اتفاق واحد 2 احساس متضاد را پدید آورد؟ چنانچه فکر کنید دزدی وارد خانه شده وحشت زده می شوید ولی اگر فکرتان این باشد که پدرتان از مسافرت باز گشته خوشحال می شوید.

تفکر غیر منطقی و ناصحیح که در اصطلاح به آن خطای شناختی می گوییم یکی از سبکهای تفکر افراد افسرده است.انسانهایی که تفکر غیر منطقی دارند و یا خطاهای شناختی در افکارشان هویدا است، در بسیاری از این موارد اطلاعی از این خطاها ندارند.در این نوشتار سعی بر آن است که خطاهای شناختی به صورت ساده بیان شوند. دانستن این خطاها در بسیاری از مواقع می تواند خلق پایین ما را بهبود بخشد. اما برای آنکه شیوه تفکر صحیح را بیاموزید حتما با یک روانشناس در ارتباط باشید.

 

فهرست خطاهای شناختی

ذهن خوانی: شما فرض را بر این می گذارید که می دانید آدم ها چه فکر می کنند بی آن که شواهد کافی در باره ی افکارشان داشته باشید. مثلاً :« او فکر  می کند من یک بازنده ام».

پیش­گویی: آینده را پیش گویی می کنید. پیش گویی می کنید که اوضاع بدتر خواهد شد یا خطری در پیش است. مثلاً:« در امتحان قبول نخواهم شد» یا  « این شغل را به دست نخواهم آورد».

فاجعه سازی: شما بر این باورید که اتفاق افتاده است یا اتفاق خواهد افتاد آن چنان دردناک و غیرقابل تحمل خواهد بود که شما نمی توانید آن را تحمل کنید. مثلاً: « اگر در امتحان رد شوم، وحشتناک است»

 

برچسب زدن: یک ویژگی منفی خیلی کلی را به خود و دیگران نسبت می دهید.

مثلاً: «من   بی عرضه ام» یا « او بی لیاقت است».

دست کم گرفتن جنبه های مثبت: مدعی هستید که دستاوردهای مثبت شما یا دیگران ناچیز و جزئی هستند. مثلاً: « این وظیفه زن خانه است که به همسرش توجه کند، بنابراین وقتی به من توجه        می کند که شق القمر نکرده است». « این موفقیت ها که مهم نیستند ، خیلی آسان به دست می آمدند».

تعمیم افراطی: صرفاً بر اساس یک رویداد خاص، یک   الگوی کلی وفراگیر منفی را استنباط          می کنید. مثلاً « این اتفاق همیشه برای من پیش می آید، انگار من خیلی جاها شکست  می خورم».

تفکر دو قطبی: آدم ها یا رویدادها را به صورت همه یا هیچ می بینید. مثلاً : « همه مرا کنار گذاشته اند»

بایدها: رویدادها را بر اساس این که چه طور باید می بودند تفسیر می کنید و نه بر اساس این که واقعاً چه طور هستند .مثلاً :« باید خوب عمل کنم، و اگر خوب عمل نکنم، یعنی شکست خورده ام».

شخصی سازی: به خاطر اتفاقات ناخوشایند منفی، تقصیر زیادی را به  صورت غیر منصفانه به خود نسبت می دهید و به این موضوع توجه نمی کنید که دیگران نیز در بروز یک اتفاق نقش دارند. مثلاً «اینکه بچه ام سرما خورده تقصیر من بوده است »

مقصر دانستن: فرد دیگری را منبع اصلی احساس  های منفی تان می دانید و مسئولیت تغییر خودتان را نمی پذیرید. مثلا: « تقصیر اوست که من الآن این گونه احساس می کنم»یا « تمام مشکلات من تقصیر والدینم است».

مقایسه های غیرمنصفانه: اتفاق ها را بر اساس استانداردهایی تفسیر می کنیدکه واقع بینانه نیستند. به این ترتیب که به افرادی توجه کنید که بهتر از شما عمل می کنند و در نتیجه را در مقایسه با دیگران حقیر و پست می بینید. مثلاً : « او در مقایسه با من موفق تر است» یا « دیگران بهتر از من امتحان دادند».

همیشه پشیمان بودن: تمرکز و اشتغال ذهنی با این که من می توانستم بهتر از این ها عمل کنم به جای توجه به این که من الأن چه کارهایی را می توانم بهتر انجام بدهم. مثلاً : « اگر تلاش کرده بودم می توانستم شغل بهتری داشته باشم» یا « نباید این حرف را می زدم».

نکند که؟ یک سلسه سؤال ها می پرسید که همه به این صورت هستند که « نکند که » ، اتفاق خاصی بیفتاد؟ و البته شما هرگز از پاسخی که به خود می دهید راضی نیستید. مثلاً : « درست ، ولی نکند که مضطرب شوم؟» یا « نکند که نفسم بند بیاید؟»

استدلال هیجانی: اجازه می دهید که احساس هایتان، تفسیرتان از واقعیت را هدایت کند.

مثلاً : « احساس افسردگی می کنم، و این یعنی ازدواجم به بن بست خورده است» .

ناتوانی در عدم تأیید شواهد: همه مدارک یا شواهد بر علیه افکار منفی تان را رد می کنید.  مثلاً وقتی این تفکر را دارید که « دوست داشتنی نیستید» ، هر مدرکی که نشان بدهد آدم ها شما را دوست دارند را رد می کنید. در نتیجه افکارتان قابل رد کردن نیستند. یک مثال دیگر: «موضوع واقعاً این نیست، مشکلات عمیق  تر از اين حرف ها هستند ، دلایل و عوامل دیگری در کارند».

برای تمرین می توانید متن زیر را خوانده و خطاهای شناختی را که موجب به وجود آمدن یک احساس بد در فرد می شود تشخیص دهید:

من همیشه در زندگی اضطراب داشتم.هفته آينده امتحان دارم.هنوز 2 جزوه از 10 جزوه را نخواندم. برای همين می افتم.اگر 2تا از درسهای ديگر را هم بيفتم مشروط ميشوم. اگر ترم بعد هم مشروط شوم از دانشگاه اخراج میشوم وآبرویم می رود. دیگر تا آخر عمر بدبخت می مانم و هیچ وقت نمی توانم سرم را جلوی خانواده ام بالا بگیرم. وقتی به این چیزها فکر می کنم قلبم تیر می کشد. بعد فکر می کنم که من آخرش سکته می کنم. اگر بمیرم که همه از دست من راحت می شوند ولی اگر فلج شوم یک عمر باید گوشه خانه بنشینم،تازه اگر فلج هم نشوم دیگر نمی گذارند من درس بخوانم و در این صورت باز هم تا آخر عمر بدبخت می مانم.

 

بياييد نگذاريم خطاهای شناختی، افسردگي و روش مقابله ناصحيح ، باعث افت تحصيلي مان شود.

منتظرتان هستيم!

 

 

 

 

 

 

 

 

زندگی خوابگاهی


 

رسول اکرم(ص):عاقل ترین مردم کسی است که بیشتر با مردم مدارا کند.

ارتباط متقابل

 

 

 

 

مقدمه

اگر افراد با یکدیگر روابط سالم، صمیمانه و صادقانه داشته باشند و آن را جایگزین روابط مخرب، منفی و تحقیر‌آمیز نمایند، قادر خواهند بود از فشار‌های روانی خود و دیگران بکاهند و از زندگی لذت بیشتری ببرند. هرچند نقش محیط و ارتباط اجتماعی در این میان از اهمیت فراوانی برخوردار است اما افراد خود مسئول زندگی و رفتار خود هستند و فرد باید این مسئولیت را پذیرا بوده و به نقش خود در زندگی بیشتر از هر عامل دیگری توجه نماید. بنابراین باید گفت سرنوشت انسان‌ها به دست خودشان و براساس باورها، فکرها و ذهنیت‌های خودشان ساخته می‌شود زیرا فکرها و ذهنیتهایمان، احساسها و احساسهایمان، نحوه‌ی عملکرد و برخورد و نحوه‌ی‌عملکرد و برخوردمان، عادتها و عادتهایمان، نوع شخصیت و شخصیتمان، تقدیر و سرنوشت یا زندگیمان را می‌سازند. پس باید باورها، ذهنیت‌ها و فکرهای اشتباه و منفی را دور ریخت و سرنوشت دیگری را برای خود رقم زد.

باید دانست که با جستجوي خوشبختي نمی­توان آن را يافت، بلكه بايد كاري کرد تا خوشبختي بـه سـراغ شـما بيايد. تغيير در انسانها نيز همين طور است. به بيان ديگر بـراي بوجـود آوردن تغييـر در خود، فقط تصميم به تغيير كافي نيست بلكه بايد چيزهـايي در مـورد خـود نیز آموخت، تواناييها و موقعيتهاي خويش را شناخت و آنها را باور داشت ...  بعد ناگهـان روزی در مي يابيد كه از وجود خود و ديگران لذت مي بريد. بحـث و جـدلهـاي كمتـري داريد، حالتهاي بد خود را كنترل مي­كنيد، آرامش بيشتري داريد و از موفقيت لذت مـي­بريد.

 

نظریه تحلیل رفتار متقابل

تحلیل رفتار متقابل یک تئوری روان‌شناسی اجتماعی است که توسط دکتر اریک برن در سال 1950 میلادی ارایه گردید و به لحاظ کاربردی در حل مشکلات احساسی و رفتاری، مورد قبول جامعه روان‌شناسی قرار گرفت. تدریجاً در زمینه‌های مشاوره، روان‌کاوی،  گروه درمانی، مدیریت، جامعه‌شناسی، توسعه سازمانی و آموزش، نظریه‌های جدیدی ارایه نموده و گسترش پیدا کرد. این نظریه در عین سادگی این توانایی را دارد تا افکار و احساسات پیچیده، سردرگم و پریشان شخص را سامان بخشد تا فرد با تفکیک و سازماندهی افکار و احساسات، شناخت بهتری از خود به دست آورد و در نتیجه با آگاهی بیشتر از نقاط ضعف و قدرت خود، رفتارهای سالم و سازنده‌ای را اختیار نماید، انسان را توانمند می‌سازد که در بحران‌های روحی- روانی خود قادر به تجزیه و تحلیل مشکل و حل آن باشد.

با دستیابی به نظریه تحلیل رفتار متقابل می‌توان به شناخت مشکلاتی که در  افراد موجب عدم تعادل در ساختار شخصیت و ارتباط با دیگران و تکرار بازی‌های روانی و نمایش‌نامه زندگی می‌گردد دست یافت و راهکارهای تغییر و درمان آنها را کشف و ارایه نمود. اساس این نظریه مبتنی بر چند نظریه کلیدی است.  از جمله حالات نفسانی، روابط متقابل و نوازش.

اریک برن حالت‌های نفسانی را در سه بخش «والد»، «بالغ»و «کودک» معرفی نمود که شامل نوعی نظام به هم پیوسته فکر کردن، احساس کردن و رفتار کردن است. به عبارت دیگر هر فردی دارای حالت‌های نفسانی والد، بالغ و کودک است و این حالت‌های نفسانی، دارای بُعد زمانی هستند. کودک و والد، هر دو پژواک و یا انعکاسی از گذشته و از دوران کودکی ما هستند. تنها بالغ است که این‌زمانی و این‌مکانی عمل می‌کند و زیاد تحت‌تأثیر گذشته‌ی خود نیست. زمانی که ما با احساس‌ها و تجربه‌های حالت نفسانی خاصی در تماس هستیم، رفتارهای بیان‌کننده‌ی همان حالت را از خود بروزمی‌دهیم.

حالت نفسانی والد

همه ما در دوران کودکی با بایدها و نبایدهای بی شماری روبرو بوده ایم. خیلی از قانونمندی­های موجود در زندگی امروز ما برگرفته از احساسات و باورهای والدین، خانواده، اقوام و حتی جامعه ما می­باشند که به نوعی به زندگی ما جهت می­دهند و یا حتی می­توانند ما را از خیلی از موقعیتها و شرایط خوب و یا از مسایل خطرناک و مضر پیرامونمان دوری دهند. یک نمونه بارز آن والدینی هستند که به کودک خویش همیشه گوشزد می­کنند « اتاقت را مرتب کن » کودک در مواقعی هم که یک انسان بالغی شد ممکن است این جمله  با همان لحن و همان صدا در ذهنش ظهور کند. یا شخصی دیگر ممکن است مثلاً در درس ریاضی همیشه احساس ضعف کند چرا که از کودکی والدین، معلمین و افرادی دیگر به او این باور را داده­اند و اینکه مرتب به خود بگوید تو در ریاضیات ضعیفی یا فلان کار از دستت بر نمی­آید و عین این جمله را در کودکی شنیده است.

در حالت «والد»، درگیر احساس‌ها، فکرها و رفتارهایی هستیم که در گذشته، پدر و مادر ما و یا افرادی که جانشین آنان بوده‌اند، داشته‌اند یعنی ما همان رفتار، کردار و برخورد آنان‌ را یاد می‌گیریم و در بزرگسالی در زندگی خودمان پیاده‌می‌کنیم. در واقع  بخش والد از رفتارها و نگرش­هايي تشکيل شده است که از پدر و مادر و افراد صاحب قدرت به عاريت گرفته­ايم. هر وقت که درصدد نصيحت کردن ديگران برآمديم و یا مثل يک پدر و مادر مهربان و دلسوز به ارشاد و راهنمايي ديگري اقدام کرديم، والد درون خود را فعال نموده­ايم. مصاديق بيروني والد، پدر و مادر، معلمان، پليس و همه افرادي هستند که به گونه­اي خود را صاحب فهم و کمالات و قانون گذار مي­دانند. والد ما هميشه درصدد اندرز ديگري و صدور دستور بايد و نبايد، تصميم گيري و بالاخره کدخدامنشي است .

پس زمانی که ما درست مانند والدین خود رفتار و فکر و احساس می­کنیم در حالت نفسانی والد خود قرار داریم. همة عبارتهای "باید- نباید- درست و غلط- چه جوري بايد اين كار را انجام داد و ... ها " در آن جاي دارند. مثلاً هر وقت كه به دوستتان مي­گوييد: (نبايد چنين حرفي مي­زدي، اصلاً حرف خوبي نبود) شما در حالت "والد" خود هستید.

 

 

حالت نفسانی کودک

کودک، بخش عاطفي و احساسي درون ما و احساس درباره مسائل مختلف زندگي است. وقتي که با يک کودک به بازي مي­پردازيم و يا در رفتارها و بازيهاي او تامل مي­کنيم، در واقع کودک درون خود را فعال نموده­ايم. هنگامي که در جشن تولد يا مهماني شرکت مي­کنيم و يا زماني که گريه مي­کنيم، ديگران را دست مي­اندازيم و خود را لوس مي­کنيم، کودک درون ما بيدار شده است .

در حالت «کودک»، احساس‌ها، فکرها و رفتارهای گذشته‌ی خود را بازنوازی می‌کنیم یعنی با قهرکردن، زورگرفتن و یا با چشم گفتن و ناز کردن، می‌خواهیم کار خود را پیش‌ببریم. در واقع رفتارها، افکار و احساسهایی است که از دوران کودکی فراخوانده می­شوند. مثل ترس یک کودک از امتحانات آخر سال یا هر موقع که دیر به مدرسه می­رود یا اگر از نظر اطرافیان کار زشتی کرده باشد که در همه این موارد کودک به نوعی ممکن است سرزنش شود و ممکن است گریه کند یا قهر یا به نوعی احساس بی­پناهی کند و این حالات و احساسات می­توانند در بزرگسالی هم به همین ترتیب در مقاطع بالاتر زندگی اتفاق بیفتند. مثل شخصی که در محیط کار یا دانشگاه ترس از نمره نیاوردن و یا اخراج شدن را دارد، که این مربوط می­شود به حالات و افکار و روحیات دوران کودکی و ترس از تنبیه شدن. پس  زمانی که من حالات، رفتارها و احساساتم درست مانند کودکی­ام شده، من در حالت نفسانی کودک خود قرار می گیرم. عبارات "دلم مي­خواهد - دوست دارم  هايا دوست ندارم ها
مي­توانم
ها يا نمي­توانم هاي" افراطي در آن جاي دارند. مثلاً هروقت به دوستتان مي­گوييد: (خيلي دلم مي­خواهد يك ليوان بستني بخورم حيف كه نمي‌تونم) شما در حالت "کودک" خود هستید.

 

حالت نفسانی بالغ

بالغ، جنبه منطقي و خردمند شخصيت ماست و همچون يک کامپيوتر عمل مي­کند؛ یعنی اطلاعات را جمع آوري، پردازش و نتيجه گيري مي­کند. بالغ از احساس و عاطفه، به دور بوده و فقط طبق واقعيت عمل مي­کند. کار اصلي بالغ، مديريت بخشهاي ديگر است. بالغ واسط بين کودک و والد است و در مواقع تصميم گيري و حسابگري درباره امور مهم مانند شغل، تحصيلات، ازدواج، سرمايه گذاري و ... ظاهر مي­شود .

در حالت «بالغ»، با تمام توانایی‌ها و منبع‌های فعلی خود به موفقیت‌ها واکنش نشان می‌دهیم. رفتار و کرداری به‌طور کاملاً بالغانه و از روی خرد و تدبیر از خود نشان می‌دهیم. این حالت نفسانی نه کودک است و نه والد فقط قانونمندیهایی را در زمان حال ایجاد می­کند و ما در این حالت به اقتضای زمان و مکان تصمیم می­گیریم. مثلاً هر وقت به دوستتان مي­گوييد: "اگر موافقی فكر كنم الان وقت مناسبي است تا درباره مشكلي كه ديروز پيش آمد با هم حرف بزنيم" شما در حالت بالغ خود هستید.

«اریک برن» معتقد است که انسانهای دارای روان‌سالم به داشتن هر سه حالت‌ها‌ی نفسانی نیاز دارند ولی باید بدانند که آن‌ها را کجا و چگونه استفاده کنند. مثلاً برای حل مشکلات این‌زمانی و این‌مکانی به بالغ نیاز داریم تا بتوانیم به شکل شایسته­ای از عهده زندگی برآییم. برای سازگاری سالم با جامعه به قانون‌هایی که در حالت نفسانی والد خود داریم نیاز داریم. و در حالت نفسانی کودک خود به خودانگیختگی، خلاقیت و توانایی شهودی، لذت بردن، احساس شادی، رضایت داشتن و قانع بودن که در دوران کودکی از آن بهره­مند بوده­ایم نیازمندیم.

پس باید در زمان برنامه‌ریزی‌ها، تعیین هدف‌ها، حل مسأله‌ها و گفتمان بین فردی، به‌طور حتم در نقش بالغ خود باشیم تا فکر کنیم و بالغانه تصمیم بگیریم و عمل کنیم. زمانی که باید مقررات و قانون‌های خاصی را در خانواده و یا اجتماع رعایت کنیم، بهتر آن است که در نقش والد خود باشیم و بهتر آن‌که خود، والد خود باشیم. ولی زمانی که به یک سفر یا پیک‌نیک برای تفریح می‌رویم، خوب است که در نقش کودک خود باشیم تا از این تفریح، بسیار لذت برده و احساس شادی و نشاط در ما برانگیخته گشته و موجب نشاط و شادی دیگران نیز گردیم.

 

روابط متقابل

بحث اصلي « تحليل رفتار متقابل » تعامل بين اين سه گانه يا سه بخش شخصيت انسان (حالات نفسانی) است. هر گاه فرد بتواند در مواقع مناسب و ضروري بخش مربوطه را به کار گيرد، در واقع توانسته است نه تنها با بخش­هاي دروني خود بلکه با فرد ديگري نيز در موضع تعامل و سازگاري قرار بگيرد. آسيب رواني، زماني ايجاد مي­شود که يکي از اين سه­گانه، مستبد شود و بر بخشهاي ديگر مسلط شده و نگذارد آنها نقش خود را ايفا کنند. در واقع وقتی دو نفر با هم صحبت می­کنند می­توان گفت شش نفر حضور دارند. والد و بالغ و کودک که هر یک از آنها واحد پایه هر گفتگو یک تبادل رفتار است.

 

یک رابطه متقابل زمانی اتفاق می­افتد که ما به نوعی با دیگری رابطه برقرار کنیم و او نیز به ما جواب دهد. که باعث می شود ما زنجیره­ای از روابط متقابل را داشته باشیم. به عبارتی هر یک از ما انسان‌ها در مقابل دیگری نقش مقابل او را بازی می‌کنیم. برای نمونه نقش‌های متقابل «والد-کودک»، یعنی اگر طرف مقابل ما نقش والد را در این لحظه ایفا می‌کند، به‌احتمال زیاد ما را به ایفای نقش کودک خود می‌کشاند. نقش‌های متقابل «کودک- والد»، یعنی اگر طرف مقابل ما در نقش کودک خود باشد، بدون تردید ما را به نقش والد می‌کشاند. حتی اگر او در نقش کودکِ لجباز خود باشد، ما را به نقش والدِ سخت‌گیر نزدیک می‌کند. نقش‌های متقابل «بالغ- بالغ» یعنی اگر طرف مقابل ما در نقش بالغ خود باشد، ناخودآگاه ما را نیز به نقش بالغ می‌برد. در واقع  پاسخ هریک از ما به عنوان محرکی برای دیگری عمل می­کند.

در تمامی این نقش‌ها ممکن است ما خود عامل باشیم، یعنی نحوه‌ برخورد، رفتار و عملکرد ماست که‌ دیگران را به ایفای نقش مقابل ما وا‌می‌دارد و از آن‌جایی که اگر دیگری عامل باشد، ما در بهبود رابطه دخیل نخواهیم بود، بنابراین بهترین کار این است که ما خود، نقش عامل را بازی کنیم تا مشکل‌ها کم‌تر شود.


استفاده از حالات نفساني

در تحلیل روابط متقابل ما از الگوی حالات نفسانی استفاده می­کنیم تا بتوانیم توضیح دهیم که در روند روابط چه می­گذرد.

 

 روابط متقابل مکمل

 

یک رابطه متقابل مکمل رابطه­ای است که در آن حالت نفسانی که مورد خطاب قرار می­گیرد همان باشد که پاسخ می­دهد. مثلاً دانشجو با تاخیر وارد کلاس می­شود، استاد وارد حالت نفسانی والد خود شده و با صدای تند می­گوید باز هم که دیر آمدی، اینطوری نمی­شود! دانشجو همانطور که در حالت نفسانی کودک خود می­ترسد مِن مِن کنان می­گوید ببخشید دیگر تکرار نمی­شود! در واقع محرک از والد به کودک و پاسخ برگشتی از کودک به والد است.

ویژگی یک رابطه متقابل مکمل قابل پیش بینی بودن آن است و تا زمانی که رابطه به شکل مکمل ادامه پیدا کند، این رابطه می­تواند تا بینهایت ادامه یابد.

 

روابط متقابل متقاطع

رابطه متقابل متقاطع رابطه­ای است که در آن از حالت نفسانی مورد خطاب پاسخ داده نمی­شود. مثل زمانی که دانشجو به جای ترسیدن با ملایمت و اعتماد به نفس به استاد نگاه کند و با صدایی موزون بگوید: می توانم بفهمم که چقدر عصبانی هستید و می­توانم درک کنم که چرا اینطور احساس می­کنید، لطفاً به من بگوئید که در این مورد چه کار کنم؟ در واقع او محرک والد-کودک استاد را با پاسخ بالغ- بالغ قطع کرده است. وقتی رابطه متقابلی متقاطع می­شود در رابطه اخلالی ایجاد می­شود و یک یا دو طرف رابطه باید تغییر حالت نفسانی دهند تا رابطه دوباره ایجاد شود.

اختیار

هیچ نوع رابطه متقابلی به خودی خود خوب و یا بد نیست. زمانی که شخص محرک یک رابطه متقابل را به شما وارد می­­کند، هرگز نمي­تواند شما را وادار كند تا به يك حالت نفساني خاص برويد. حداكثر كاري كه مي­تواند بكند اين است كه شما را دعوت به آن حالت نفساني خاص كند.

 

خود شناسي

راههاي بسياري براي شناخت خود وجود دارد که از آسانترين آنها تحليل رفتار متقابل اسـت .از اصول اساسي اين مكتب اين است كه هر چند مسايل ناراحت كننده زیادی پيرامون ما وجود دارد، ولي ما مي­توانيم با آن مسايل برخوردي منطقي داشته و واكنشي درست و آگاهانـه از خـود بروز دهيم. در واقع با بكارگيري نظريه ارائه شده سـعي مـي­كنـيم عصـباني نشـويم و ديگران را عصباني نكنيم. پس از آشنايي با تحليل رفتار متقابل و شناسايي كاركردهاي والد، بالغ و كودك، با خودتان و ديگران بهتر كنـار خواهيد آمد و موفـق خواهيـد شـد نـوعي خودشناسي عميق را تجربه كنيد. در اینجا هدف شناخت ساختار شخصيت خويش است تا بدانيم چـرا در زندگي خود به شيوه­اي خاص فكر، احساس و رفتار مي­كنـيم .سـپس آن را بـه دلخـواه خويش تغيير دهيم. به اين ترتيب تحليل رفتار به انسانها كمك مي­كند تا تعـادل در شخصيت را بشناسند و رفتار خود را بر اساس آن تنظيم كنند .

 

 


 

 

حضرت علی (ع):هرکس به خدا توکل کند، دشواری ها برای او آسان می شود و اسباب برایش فراهم می گردد.

چگونه با محیط خوابگاه انطباق پیدا کنیم ؟؟  (زندگی گروهی)

 

 

دانشجوی عزیز سلام

حال که در خوابگاه دانشجویی ساکن
شده اید باید به این نکته توجه کنید که در اینجا افرادی با سلائق و ویژگی های اجتماعی و فردی متفاوت دور هم گرد آمده اند .امکانات و فضاهای زندگی خوابگاه از قبل تعیین شده و عمدتاً محدود هستند. بنابراین امکان یک زندگی مستقل برای شما فراهم نیست .
 

از سویی دیگر جهت بهره مندی از زندگی بهتر و بالاتر بردن سطح تحصیلی خود نیازمند برخورداری از سطح مطلوبی از سلامتی هستید .

در این ويژه نامه سعی کرده ایم با ارائه راهکارهای ساده اما موثر به شما در جهت بهره مندی از زندگی بهتر یاری رسانیم...

 

 سلامت اجتماعی :

سلامت اجتماعی شامل زندگی سازگار با سایر انسانها و ایجاد روابط موثر و مثبت با یکدیگر است .

اگر وضعیت زندگی شما در خوابگاه رضایت بخش نباشد ، تجارب دانشگاهی شما هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و به تبع آن دچار افت تحصیلی میشوید .(همین دلیل ضرورت سازش و مشارکت شما را در زندگی خوابگاهی اقتضا می کند) .

لازم  نیست هم اتاقی شما از دوستان صمیمی شما باشد .آنچه بیشتر ضرورت دارد این است که شما یکدیگر را درک کنید و به هم احترام بگذارید.

بهتر است مسائل کوچک را قبل از اینکه به دیگران انتقال بدهید در بین خود حل و فصل نمایید .اگر موضوعی شما را ناراحت می کند بهتر است از آغاز هم اتاقیتان از آن آگاهی پیدا کند . مطمئن باشید هیچکدام از هم اتاقی های شما فکر خوان نیستند .بیشتر هم اتاقی های شما از نقاط جغرافیایی مختلف    می آیند.چشم داشتهای خود و انتظارات خود را برای آنها بیان کنید و متقابلاً به صحبت های هم اتاقی های خود نیز گوش دهید. به یکدیگر اجازه دهید که ایده ها ، عقاید و پیشنهادات خود را بیان نمایید.

تمایل به سازش داشته باشید .شما نمیتوانید همیشه به شیوه مورد علاقه خود رفتار نمایید، اگر شما انعطاف پذیر باشید شانس بیشتری وجود دارد که هم اتاقی های شما نیز اینچنین باشند .

اگر شما قادر به پیدا کردن یک راه مشترک برای مشکل خویش نیستید بهتر است از خدمات دفتر مشاوره دانشگاه کمک بگیرید.

 

از فضای خود یک خانه بسازید

از امکانات مشترک برای تزیین اتاق استفاده کنید ، یک قالیچه کوچک میتواند نمونه ای از این کار باشد .این مساله باعث میشود شما احساس مشترکی در مورد اتاقتان پیدا نمایید .

اگر اثاثیه اتاق شما فقط توسط دانشگاه تامین میشود قطعاً این اتاق فاقد جاذبه لازم برای شما خواهد بود

برای اینکه اتاق شما احساس در خانه بودن را برای شما تداعی کند بخشی از وقتتان را برای خرید همراه با هم اتاقیتان از بیرون صرف کنید .

چند پوستر و نقشه برای دیوار اتاق تهیه کنید .دکوراسیون داخلی درب اتاق میتواند برای شما جذاب باشد

اگر در ابتدا برای خانواده و خانه خود احساس دلتنگی می کنید بهتر است از تصاویر و کارهای خانگی و هنری در اتاق استفاده  کنید .گرد آوری یک آلبوم عکس مشترک میتواند یک فعالیت جالب باشد.

سلامت روان  

سلامت روانی توانایی ما را در درک واقعیت آنگونه که هست ، پاسخ دادن به چالشهای آن و در پیش گرفتن تدابیر خردمندانه برای زندگی بهتر توصیف میکند.

فردی که از سلامت روانی برخوردار است برآن نیست که از تعارضات و فشارها ی روانی زندگیش فرار کند بلکه به دنبال آن است که با واکنشهای مناسب خود نسبت به این مسائل آنها را بشناسد ، بپذیرد و بر آنها چیره شود .به طوری که امکان تداوم زندگی سالم وجود داشته باشد.

 

برای رسیدن به سلامت روانی میتوانید از راهکارهای زیر استفاده کنید  

احساسات خود را بشناسید و بیان کنید، احساسات سرکوب شده در درون انسان انباشته می شود و به صورت خشم یا افسردگی نمایان میگردد. 

دیدگاهی مثبت و خوشبین اتخاذ کنید ، بدون انکار احساسات خشم و غم سعی کنید جنبه های مثبت یک موضوع را هم ببینید.

با دیگران تعامل داشته باشید ، هر گاه تجارب زندگی خود را در محدوده شخصی خودتان حبس کنید محدود باقی  می مانید.  بهتر است با دوستانی که می توانید به آنها اعتماد کنید روابط دوستانه و صمیمی برقرار کنید.

استرس

دانشجو بودن به صورت نیمه وقت یا پاره وقت در اوایل 20 سالگی ممکن است استرس زا باشد .شما ممکن است به منظور یافتن شغلی مناسب برای تامین مایحتاج زندگی در کنار ادامه تحصیل تحت فشار باشید ، گذراندن یک واحد درسی مشکل ، برآوردن انتظارات پدر و مادر و دیگران ، کنار آمدن با یک هم اتاقی و مشغله های زیاد ممکن است شما را به استرس دچار کند . شما که در خوابگاه زندگی میکنید.امکان داشتن یک زندگی خصوصی برایتان کم است .

زندگی مشترک با دیگران قدری استرس زا است . نگرانی از اینکه وضعیت شغلی بعد از فارغ التحصیلی چگونه خواهد بود نیز از جمله عوامل قابل ذکر است .امتحانات ، بیماریهای جسمی و .... از دیگر عوامل استرس زا می باشد .

برای مقابله با این استرس ها و افزایش کارایی خود می توانید از راهکار های زیر استفاده کنید.

با تلاش استرس را عقب برانید ، حتی زمانی که مشغله زیاد دارید و وقتتان پر است در هفته چند بار و هر مرتبه 20 تا 30 دقیقه به ورزش ، دویدن و شنا اختصاص دهید . بعضی از محققان ورزش را کامل ترین پادتن برای استرس نامیده اند.

در تعهدات و برنامه های خود تجدید نظر کنید و اگر لازم باشد آنها را کاهش دهید.ارزیابی کنید که چه کارهایی را باید انجام دهید.میان کار و تفریح خود توازن ایجاد کنید .قبل از پاسخ دادن به افراد کمی هم به خودتان فکر کنید . 

پس از مطالعه و فعالیت به موسیقی آرام بخش گوش دهید. 

از برنامه های کاهش استرس و خدمات دفتر مشاوره دانشگاه بهره بگیرید.

توجه به معنویات  

جزء اساسی سلامتی روحی ، اعتقاد به معنا داشتن زندگی ، نظم حاکم بر جهان و قدرتی برتر است که به زندگی فرد مفهومی ژرفتر می بخشد . پرورش روح ، به هر روشی که انجام پذیرد نتیجه اش فرا رفتن از رنجهای انسان است .

ارتباط با خالق برتر از طریق عبادات و آئینها و مراسم به زندگی فرد معنای تازه می بخشد.

افراد سالم از نظر روحی اهدافی اساسی در زندگی دارند ، آنها آموخته اند که چگونه عشق ، شادی ، آرامش و غنا را احساس کنند و به خود و دیگران برای دستیابی به ظرفیتهایشان یاری رسانند.

سلامت جسمانی  

سلامت جسمانی شما از فاکتورهای زیادی تاثیر میگیرد . غذایی که میخورید ، هوایی که تنفس میکنید ، وقایعی که برایتان اتفاق می افتد از جمله این فاکتورهاست .اما آنچه به صورت خاص و بیش از هر چیزی در سلامت جسمانی تاثیر دارد حفظ رفتارهای درست و تغییر عادات و رفتارهای نامناسب است .

عادات نامناسب در غذا خوردن باعث ایجاد سو هاضمه ، اختلالات جسمی ، چاقی و بیماریهای قلبی     می شود .مصرف مواد مخدر منجر به گوشه گیری اجتماعی ، از دست دادن کار ، اضطراب و بیماری قلبی می شود .مراقبتهای پزشکی ناکافی که به تشدید بیماری و مستعد شدن جهت ابتلا به دیگر بیماریها منجر می شود . بی مبالاتی در زمینه بهداشت فردی و محیط از جمله عادات غیر بهداشتی قابل ذکر است .

تغییر در عادات فوق ممکن است زیاد هم آسان نباشد زیرا تحقق این موضوع به معنای گام نهادن به فراسوی آن چیزی است که تا کنون ایمن و آسان می نموده است . به عنوان مثال شما تا کنون سیگار را به عنوان سلاحی جهت فائق آمدن بر استرس ، ناکامی و افسردگی به کار می برده اید حال که به
نا کارآمدی سلاح فوق واقف شده اید و دام گسترده وابستگی به نیکوتین را پیش روی خود می بینید ، علاوه بر آن از صدها بیماری ناشی از دود سیگار اطلاع پیدا کرده اید ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که در جهت تغییر این عادت ناپسند گام اساسی بر دارید. این اقدام ممکن است به تازگی تحقق نپذیرد . همچنانکه ثابت شده است 40 تا 80 درصد افرادی که در صدد ترک عادات نا مناسب هستند طی 6-8 هفته اول بار دیگر به رفتارهای نا سالم گذشته برگشته اند. قبل از هر چیز شما باید درک درستی از عواملی که رفتارهای انسان را شکل می دهد داشته باشید و با اراده قاطع در سلامت خویش بکوشید .

نکات حائز اهمیت در زمینه های بهداشت فردی و بهداشت محیط خوابگاه

تنظیف و پاکیزه سازی اتاقها به صورت مرتب انجام پذیرد و از تجمع اشیاء زائد و دور از استفاده در محیط خوابگاه اجتناب گردد . 

شستشوی پتوها ، ملحفه ها و وسایلی که با پوست شما در تماس است اهمیت دارد. استفاده مشترک افراد در هنگام نشستن و دراز کشیدن روی تختها امکان انتقال بیماریهای قارچی و پوستی را افزایش              می دهد.جهت خشک کردن وسایل ، نور خورشید به دلیل برخورداری از اشعه ماوراء بنفش ضد عفونی کننده مناسبی است . 

یخچالها درست مورد استفاده قرار گیرد ، از تلنبار کردن مواد غذایی در حجم زیاد در یخچال پرهیز کنید .یخچالها را مرتب بازبینی کنید و پاکیزه گردانید.

بلافاصله بعد از مصرف غذا نسبت به شستشوی ظروف اقدام نمایید و از تلنبار کردن آنها در فضای اتاق یا اشپزخانه خودداری کنید .حداقل فایده این کار نیاز کمتر به آب و مواد شوینده است .همچنین باعث جلوگیری از تجمع و رشد میکروب روی ظروف و کاهش سوسک وحشرات در محیط زندگی است . 

ظرفشویی ها را بلافاصله بعد از شستشویی ظروف تمیز کنید .جلوگیری از تجمع مواد غذایی خصوصاً چربی و عدم گرفتگی مداوم سینک ظرفشویی از فواید این کار است . 

بعد از استحمام یا اصلاح صورت در روشویی ها ، زائداتی همچون تیغ را در محوطه رها نکنید.

چنانچه می خواهید از سوپر مارکتها و مغازه ها مواد غذایی تهیه کنید ، مواد غذایی با بسته بندی سالم با مد نظر قرار دادن تاریخ تولید و انقضاء و نیز پروانه ساخت تهیه فرمایید .

چنانچه قصد تهیه مواد غذایی خانگی دارید خودتان اقدام به اینکار کنید ، چون متصدیان مراکز تهیه و توزیع این مواد ممکن است در رعایت اصول بهداشتی دقت کافی نداشته باشند.

مواد غذایی پخته شده و آماده مصرف را به مدت زیاد در فضای اتاق نگهداری نکنید. دمای اتاق شرایط مناسب برای تجمع و رشد میکروبها بر روی مواد غذایی را فراهم میکند .دمای مناسب جهت نگهداری غذا کمتر از 4 درجه و یا بالاتر از 60 درجه سانتی گراد است . 

رها کردن زباله در محیط خوابگاه یک حرکت غیر اصولی است .ایجاد و ترویج فرهنگ درست بهداشتی زیست محیطی قبل از همه وظیفه قشر تحصیل کرده است.

از دور ریختن کاغذ ، قوطی های آلومینیومی ، شیشه ای و پلاستیکی بپرهیزید.تمام این مواد قابلیت بازگشت به چرخه تولید و بازیافت را دارند .چنانچه برای این موضوع تمهیداتی در نظر گرفته نشده است ؛ تشویق و ترغیب مسئولین جهت در نظر گرفتن اینگونه موارد از طریق استقبال و رویکرد شما میسر خواهد بود .با توجه به اين مسائل علاوه بر فواید زیست محیطی از هدر رفتن بخشی از سرمایه کشور نیز جلوگیری می شود. 

سیگار کشیدن یک عادت فردی و اجتماعی غلط و بیهوده است ، در پذیرش این باور و ترویج آن شک و درنگ نکنیم. 

از هدر دادن آب با استحمامهای طولانی مدت و استفاده نادرست از آب که نسل آینده و امروز را با بحران بی آبی مواجه کرده است خودداری کنید.

در کاهش میزان صدای نامطلوب در محیط خوابگاه کوشا باشید .شاید این حداقل انتظاری است که شما نیز به هنگام استراحت یا مطالعه از دیگر دوستانتان دارید.سر و صدای بیش از حد دشمن نامرئی روابط دوستانه شما با دیگران است.


امام علي ( ع ) :چه بسيار عزيزي كه ، ناداني اش او را خوار ساخت .

خطر....!!!  (باورهاي غلط در مورد اعتياد)

 

 

 

«نه! امكان ندارد من دچارش شوم»! اين جواب قريب به اتفاق خوانندگان اين مطلب است كه ما به آن‌ها نهيب مي‌زنيم: « اعتياد بيماري جسمي و روحي است كه هر يك از ما ممكن است روزي ناخواسته به آن مبتلا ‌شويم».

حالا بازهم، يكبار ديگر نخستين جمله اين پاراگراف را بخوانيد. باور كنيد يا نكنيد همه معتادان كشورمان، پيش از اعتياد همين جمله يا چيزي شبيه به آن را با خودشان تكرار كرده‌اند. پس چندان هم از معتاد نشدن تان مطمئن نباشيد.

 متاسفانه باورهاي غلط و اشتباه در مورد پديده اعتياد به اندازه اي شايع و فراوان است كه اكثر مردم حتي افراد تحصيل كرده نيز با معنا و مفهوم پديده اعتياد ناآشنا مي باشند . در اينجا تعدادي از اين اشتباهات مطرح و بررسي مي شوند :

اعتياد يك عادت است)باور اشتباه(

جالب آن است كه از همان ابتدا و از كلمه اعتياد، اشتباهات و باورهاي غلط شروع  مي شود. اكثريت مردم اعتياد را يك عادت مي نامند، مانند: عادت به مصرف چاي يا ماده و غذاي خاص، عادت به سبك لباس پوشيدن خاص، عادت به رفتارهاي خاص مانند رفتن به كوه يا ميهماني و مواردي از اين قبيل.

واقعيت آن است كه اعتياد بسيار پيچيد ه تر از يك عادت معمولي است. اعتياد ويژگي هاي خاصي دارد كه در هيچ يك از عادتها ديده نمي شود. اعتياد واژه اي عاميانه براي يك پديده بسيار پيچيده كه علم، ابعاد مختلف آن را مشخص كرده است. در واقع، آن چه كه مردم اعتياد مي نامند مجموعه اي از رفتارهاي ناسازگارانه است كه در زبان علمي با نامهاي وابستگي و سوء مصرف مواد ناميده     مي شود.

اعتياد به عده اي مي سازد و به عده اي نمي سازد (باور اشتباه(

به دليل ناآگاهي از پديده اعتياد بعضي از مردم فكر مي كنند عده اي از معتادان علي رغم مصرف ماده، دچار هيچ عارضه و مشكلي نمي شوند و به اين معتادان، « معتاد موفق » مي گويند. حالت ديگر اين باور در ميان مصرف كنندگان مواد ديده مي شود كه مي گويند: من بيست سال است مواد مصرف مي كنم و تا به حال نه معتاد شده ام و نه مشكلي پيش آمده.

حقيقت آن است كه از تمام مطالعاتي كه در گوشه و كنار جهان در طي حداقل يك قرن اخير انجام شده حتي يك مطالعه هم نشان نداده كه مصرف مواد به انسان كمك مي كند. تاكنون حتي يك مصرف كننده كه در اثر مصرف مواد شرايط بهتري پيدا كرده باشد ديده نشده است. همان طوركه در مفهوم علمي وابستگي و سوء مصرف ملاحظه كرديد، مصرف مواد دير يا زود به دليل ويژگي هاي خاص مواد، فرد را دچار مشكلات زيادي مي كنند.

مصرف مواد يعني جواني كردن، بايد خوش گذراني كرد! ( باور اشتباه(

بعضي از مردم اعتقاد دارند كه در دوره جواني، فرد مجاز است كه رفتارهاي مختلفي انجام دهد از جمله مصرف مواد. اين عده معمولاً به مصرف تفريحي و گاه به گاه مواد مي پردازند. حقيقت آن است كه اين عده ديد بسيار ساده انگارانه اي نسبت به مواد دارند. به طوري كه اين ديد ساده انگارانه مانع مي شود كه به حقايق خطرناك مربوط به مصرف مواد توجه كنند. اين خطرات عبارتند از:

1- مصرف تفنني مواد به راحتي، ناخواسته و ناآگاهانه به وابستگي تبديل مي شود.

2-  از آن جايي كه مصرف مواد با كاهش هوشياري و اختلال در قدرت قضاوت همراه است؛ حتي يكبار مصرف مواد نيز مي تواند باعث انجام رفتارهاي خطرناك مانند رانندگی بي دقت و پر سرعت شود كه احتمال تصادفات سنگين را افزايش مي دهد يا باعث رفتارهاي پرخطر جنسي شودكه احتمال ابتلا به ايدز را افزايش مي دهد.

 

 

چون جوان­ها سرگرمي و تفريح ندارند مواد مصرف مي­كنند )باور اشتباه(

اين باور نيز به طور ساده انگارانه اي به خطرات ناشي از مصرف مواد كه در بالا اشاره شد منجر
می گردد.

نكته مهم آن است كه برخي ، مصرف مواد را نوعي تفريح و سرگرمي مي دانند . مصرف مواد تفريح و سرگرمي نيست. مصرف مواد يك خطر است و آن هم خطر جدي.

همه جوان­ها مواد مصرف مي­کنند )باور اشتباه(

در بسياري از مهماني­ها، محافل و گفتگوها اين جمله به كرات تكرار مي­شود «همه معتادند « ،       » همه جوان­ها مواد مصرف مي­كنند. در بسياري از اوقات اين گفته­ها از زبان افرادي شنيده مي شود كه خود اهل مبارزه با مواد مي باشند و در اين زمينه بسيار فعالند. نكته مهم آن است كه اين نگرش و اين عبارت خود مروج مصرف مواد است. شايد تعجب كنيد ولي متاسفانه چنين است. چنين باورهايي مروج مصرف مواد است كه يك رفتار غيربهنجار )يعني مصرف مواد كه جنبه بيماري و ناسازگارانه دارد(، را تبديل به يك رفتار بهنجار مي كند.

با مصرف تفريحي كسي معتاد نمي شود، هرچيزي ارزش يكبار تجربه كردن را دارد )باور اشتباه(

همان طور كه گفته شد ناآگاهي از پديده اعتياد و ماهيت دقيق اين بيماري باعث باورهاي اشتباه ديگري مي شود. اين باور كه مصرف تفريحي مواد اعتيادآور نيست؛ يكي از آنهاست. بسياري از افرادي كه دچار اعتياد شدند با همين فكر شروع كرده بودند كه مصرف گاه به گاه و تفريحي مواد باعث اعتياد نمي شود، درحالي كه چنين نيست .

مواد يعني مواد مخدر )باور اشتباه(

يكي از مهمترين اشتباهات آن است كه تصور مي شود مواد همان مواد مخدر هستند. اين در حالي است كه مواد مخدر فقط يك نوع از مواد اعتيادآور هستند. درحال حاضر در زبان تخصصي و علمي از كلمه مواد به جاي مواد مخدر استفاده مي شود. موادي كه مورد سوء مصرف قرار مي گيرند در زير ارائه شده اند و همان طور كه ملاحظه مي كنيد مواد مخدر فقط يكي از اين دسته مواد است.