صفحه اصلی

منو اصلی
واحد های فرهنگی

معرفی واحد های مديريت فرهنگی و فوق برنامه

 

کانون قرآن وعترت

کانون قرآن و عترت با آرمانِ بسط و گسترش فرهنگ نابِ معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام، و در راستای ایجاد ارتباطی هدفمند میان دانشجویان و منابع هدایت و انسان­سازی در جهت تامین روابط تنگاتنگ میان تحصیلات آکادمیک دانشجویی و تعلیمات اصیل دینی فعالیت می نماید. در این راه به آموزش علوم و هنرهای مختلف اجرایی و محتوایی  قرآن در قالب کارگاه ها و کلاس های آموزشی و پژوهشی توجه خاصی شده است. برگزاری همایش ها، محافل و اردوهای قرآنی و نیز شناسایی و بهره گیری از نخبگان و استعدادهای قرآنی و عمومی کردن فرهنگ قرآن­خوانی و قرآن­آموزی از دیگر اهداف این کانون به شمار می آید.

اردوهای دانشجویی

متولی برگزاری اردوهای دانشجویی در سطح دانشگاه مدیریت فرهنگی و فوق برنامه می باشد. این اردوها در دو بخش انجام می شود.

- اردوهای کوتاه مدت (بازدید از اماکن مذهبی، مراکز فرهنگی و اردوهای کمتر از یک روز)

- اردوهای بلند مدت ( اردوهای بیشتر از یک روز و خارج ازدزفول )

* اردوهاي دانشجويي كه توسط تشكل‌هاي دانشجويي و بسيج دانشگاه برگزار مي‌گردد با پشتيباني و نظارت مديريت فرهنگي و فوق برنامه انجام مي‌شود.

* اردوهايي كه در سطح خوابگاه‌هاي دانشجويي برگزار مي‌شود توسط رابطين فرهنگي هر خوابگاه كه زير نظر مديريت فرهنگي و فوق برنامه فعاليت مي‌كنند، انجام مي‌گردد.

مراسم ومسابقات

برگزاري مراسم بمناسبت هاي مختلف مذهبي و ملي . ( جشن- دعا و نيايش- سوگواري- بزرگداشت و ...)

برگزاري مراسم جشن ويژه دانشجويان ورودي جديد و جشن فارغ التحصيلي.

برپايي كنگره و جشنواره هاي فرهنگي و هنري در سطح دانشگاه  دزفول.

شناسايي و معرفي دانشجويان نمونه.

كليه مراسمي كه توسط تشكل هاي دانشجويي در سطح دانشگاه و يا خوابگاههاي دانشجويي انجام مي شود با پشتيباني و نظارت مديريت فرهنگي و فوق برنامه برگزار مي گردد.

برگزاری مسابقات فرهنگی هنری بمناسبت های مختلف

 

 

 

كلاسهاي فوق برنامه

با توجه به تنوع و گستردگی مباحث آموزشی غیر درسی در جامعه و تمایل جوانان بخصوص قشر دانشجو به فراگیری برخی از این آموزش ها جهت ارتقاء کیفی آگاهی ها و مهارت ها و همچنین با در نظر گرفتن شهریه بالای آموزشگاه ها از یک طرف و نامناسب بودن محیط فرهنگی برخی از آموزشگاهها از طرفی دیگر ، بعلاوه حساسیت دوره سنی دانشجویان، تشکیل کلاسهای فوق برنامه در محیط دانشگاه از ضروریات برنامه های فرهنگی دانشگاه محسوب می گردد. به همین منظور هر ساله مدیریت فرهنگی و فوق برنامه با همکاری و مشارکت آموزشگاههای معتبر  و سازمان های ذیصلاح اقدام به برگزاری کلاس های فوق برنامه شامل موارد زیر می نماید.

مهارت های رایانه:  ICDL - فتوشاپ گرافیک رایانه تحلیل داده های آماری SPSS  و ....

هنر های تجسمی: نقاشی رنگ روغن طراحی سیاه قلم نقاشی آبرنگ خوشنویسی تذهیب کاریکاتور و ...

کمک های اولیه مقدماتی پیشرفته

 

کانونهای دانشجویی

کانونهای دانشجویی، فرهنگی، هنری و اجتماعی نهادهای مستقل و خودجوش هستند که با نظارت مدیریت فرهنگی و فوق برنامه در سطح دانشگاه فعالیت می نمایند. کانونهای دانشجویی این دانشگاه عبارتند از:

كانون نمايش:

اين كانون با هدف شناسايي و پرورش استعدادهاي هنري در زمينه نمايشنامه‌نويسي، كارگرداني تئاتر و بازيگري تشكيل يافته و ضمن تامين نيازهاي علاقمندان به آموزش هنر تئاتر، و دعوت از مربيان و هنرمندان شاخص مي‌كوشد، تا بخشي از نيازهاي بازيگري و اجراي نمايش را در سطح مراسم دانشگاهي مرتفع نمايد.

كانون شعر و ادب :

 اين كانون، محيطي مناسب براي رشد و شکوفایی استعدا‌دهاي ادبي دانشجويان علاقمند به ادب پارسي بوده و ضمن برپایی مراسم شب شعر مي‌كوشد تا با برگزاري كلاسهاي آموزشي فن شعر و بررسي سبك‌هاي ادبي در راه ارتقاء آثار ادبي دانشجويي گامي موثر برداشته باشد . اين كانون با برگزاري همايش‌هاي بزرگداشت شعراي پارسي گو مانند حافظ و مولانا تلاش می کند تا جايگاه و مقام ادباي كهن اين مرز و بوم را پاس دارد . همچنین اين كانون توجه ويژه‌اي به ادبيات محلي و شناسايي اين بخش از ادبيات كشور دارد

 کانون نشريات:

اين كانون با دربرگيري تمام نشريات دانشجويي كه از فعال‌ترين كانونهاي دانشجويي بوده و ضمن تلاش در جهت ارتقاء سطح كيفي نشريات دانشجويي ، ضامن حفظ محتوا و مدافع حقوق قانوني نشريات دانشجويي مي‌باشد و همچنین از بخش تحقيقات در جهت تكميل گنجينه نگارش نشريات دانشجويي سود خواهد جست .

كانون خیریه :

اين كانون جهت كمك به اقشار نيازمند جامعه و بيماران خاص و با نيت گسترش سنت نيكوكاري و همنوع دوستي در ميان دانشجويان شروع به كار نموده است. اين كانون ضمن برگزاري بازارچه ‌هاي خيريه و جمع‌آوري كمك‌هاي نقدي دانشجويان به انحاء مختلف ، خدمات مادي و معنوي متنوعي را براي بيماران نيازمند و افراد ساکن آسايشگاههاي سطح شهر و.... ارائه مي‌نمايد.

 

كانون هنر‌ی:

اين كانون با دربرگيري رشته‌هاي نقاشي، خوشنويسی، تذهيب ، كاريكاتور ،... ضمن فراهم نمودن بستري مناسب جهت رشد و بالندگي هنرمندان دانشجو، در برنامه‌ريزي و برگزاري كلاسهاي آموزشي، نمايشگاههاي هنري و جشنواره‌هاي فرهنگي هنري نقش موثري ايفا مي‌نمايد.

 

 

 

تبليغات

- انجام تبیلغات بصورت ( پلاكارد تراكت چاپ بنر و ...) بمناسبت‌هاي مختلف ملي و مذهبي در سطح دانشگاه و خوابگاه‌هاي دانشجويي .

- چاپ و تكثير نشريات دانشجويي

- طراحي و اجراي دكور در برگزاري مراسم‌هاي مختلف در سطح دانشگاه

 

از دیگر فعالیت های این مدیریت :

شوراي رابطين فرهنگي در خوابگاههاي دانشجويي

مديريت فرهنگي و فوق برنامه براساس قرارداد كار دانشجويي در هر ترم تحصيلي تعدادي از دانشجويان مستقر در خوابگاهها را تحت عنوان رابطين فرهنگي جهت انجام فعاليت هاي فرهنگي در خوابگاههاي دانشجويي انتخاب مي نمايد .اين رابطين  بنابه نياز فرهنگي دانشجويان آن خوابگاه اقدام به برنامه ريزي واجراي فعاليت هاي فرهنگي   درخوابگاه زير نظر اين مديريت مي نمايند.

 

حمايت از فعاليت تشكل هاي دانشجويي

مديريت فرهنگي و فوق برنامه از فعاليتهاي فرهنگي تشكل هاي دانشجويي (در زمينه برگزاري مراسم ،اردوها ، كارگاهها و نشست هادر دانشگاه و دانشكده هاي تابعه حمايت و پشتيباني مي نمايد

 

متقاضیان استفاده از هریک از برنامه های فرهنگی و فوق برنامه این مدیریت می توانند به شرح زیر اقدام نمایند.

1-     مراجعه حضوری به دفتر مدیر فرهنگی و فوق برنامه و ارائه درخواست کتبی

2-     مراجعه به معاونت فرهنگی دانشکده ها

3-     مراجعه به نمایندگان فرهنگی در خوابگاههای دانشجویی